-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Dhimbjet e këmbëve mund të jenë pasojë befasuese e pandemisë

  KOSOVARJA:

  Është e vështirë të numërosh të gjitha mënyrat se si jeta jonë ka ndryshuar që nga fillimi i pandemisë COVID-19.Gjithçka ndihet paksa ndryshe ndërsa lundrojmë në këtë botë të re, madje edhe trupat tanë e ndjejnë ndryshimin – deri në këmbët tona! Kjo është e drejtë: Sipas mjekëve, pandemia mund të jetë përgjegjëse nëse papritmas ndjeni më shumë dhimbje në këmbë.

  Pse pandemia po na dëmton këmbët?
  Për shumë prej nesh, kthimi në jetën “normale” pas muajsh qëndrimi në shtëpi nënkuptonte t’i thoshim lamtumirë tutave dhe më në fund të nxirrnim nga dollapi rrobat tona të përditshme, duke përfshirë disa palë këpucë që nuk kishin parë dritën e ditës për një kohë.

  Por nëse mezi prisnit të vishnit këpucët tuaja të preferuara dhe jeni zhgënjyer kur zbuluat se ato nuk ju përshtaten, nuk jeni vetëm!

  Pse? Me shumë mundësi mund ta vlerësoni me faktin se ka të ngjarë të keni kaluar shumë kohë zbathur ose me pantofla të rehatshme ndërkohë që keni qenë në shtëpi. E gjithë ajo kohë pa këpucë mund të ndryshojë në fakt strukturën e këmbëve tuaja, të cilat tani mund të kenë një madhësi të ndryshme.

  Mjekët thonë se ligamentet në këmbët tona pësojnë më shumë konsumim kur ecim zbathur ose me këpucë që nuk mbështesin. Rezultati? Përpjekja për të vendosur këmbët tona në këpucë të vjetra është e dhimbshme! “Shumë njerëz mendojnë se ecja zbathur nuk duhet të jetë problem, por në fakt ecja zbathur mund të përkeqësojë një sërë problemesh me këmbët”, tha Elizabeth Cody.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...