14.4 C
Priština
More

  Kur e dini se ku e keni dhjamin, më lehtë e keni ta luftoni

  spot_imgspot_img

  Përkundër mendimit publik, trashja vjen në forma të ndryshme, dhe varësisht prej formës me të cilën vjen- vjen edhe problemi.

  Janë gjashtë tipe të ndryshme të trashjes të cilët mund të identifikohen me atë se ku e deponon trupi dhjamin

  1. Trashja nga ushqimi: Veçanërisht e pranishme në Perendim, trashja nga ushqimi vjen si pasojë e konsumimit të tepërt të ushimit të lartë në kalori dhe me shumë sheqer. Porcione më të vogla, reduktime në sheqer dhe ushtrimet e rregullta do e mbajnë këtë trashje larg.

  2. Trashja nga stomaku nervoz: Depresioni, stresi, ankthi mund të dërgojnë deri tek trashja. Ata që vuajnë nga trashja prej stomakut nervoz, në të shumtën e rasteve vetëshërohen, duke reduktuar sheqerin dhe duke e adresuar burimin e aknthit apo depresionit.

  3. Trashje gluteni: Zakonisht u ndodh adoleshentëve dhe grave në menopauzë- këtyre kategorive që kalojnë nëpër ndryshime të shumta hormonale. Kjo trashje evitohet duke evituar pirjen e duhanit, alkoolin dhe uljen për periudha më të gjata.

  4. Trashja aterogjenike metabolike : Këta njerëz e mbajnë dhjamin rreth mesit të tyre, gjë që shkakton vështirësi në frymëmarrje. Konsumimi i alkoolot duhet të reduktohet patjetër.

  5. Trashja nga qarkullimi i venave: Ky lloj i trashjes ka tendencë të trashëgohet dhe zakonisht ndodh tek nejrëzit me këmbë të enjtura apo tek femrat shtatëzëne. Vrapimi mund të ndihmojë me këtë problem.

  6. Trashja nga pasiviteti: Kjo trashje i kap ato pjesë trupore që kanë qenë aktive, sikurse kur pushoni me stërvitjet. Ngrënia e vakteve të rregullta ndhmon në përshpejtimin e metabolizmit dhe në luftimin e trashjes nga pasiviteti./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...