Krofne të mbushura

Perberesit:

 • 800 gr miell
 • 2 luge maja birre(kvasac)
 • 3 luge sheqer pluhur
 • pak krip
 • 100 ml vaj
 • 50 gr margarin
 • 2 veze
 • 350 ml qumesht te vaket
 • vaj per fergim
 • sheqer per pluhurosje
 • marmelate ose nutella per mbushje

Udhezimet:

 1. Ne qumeshtin e vaket shtojme kvasacin dhe nje luge sheqer.
 2. Leme qumeshtin te fermentohet.
 3. Margarinen e shkrijme,shtojme vajin dhe  i vendosim ne ene ne te cilen do te zeme brumin per krofnet.
 4. Shtojme vezet e rrahura,pak krip(maje gishtash),sheqerin pluhur dhe perziejme.
 5. Ne kete mase shtojme qumeshtin e vaket te fermentuar dhe shtojme miell gradualisht .
 6. Perziejme me mixer derisa brumi te merr dendesine e duhur.
 7. Nxjerrim brumin nga ena dhe qesim ne tavolinen e permillur.
 8. Tanim duke e punuar me dore i japim formen e topthit.
 9. Topthin nga brumi e qesim ne nje ene te lyer me vaj,pastaj lyejme me vaj edhe topthin e brumit persiper.
 10. Brumin e pergaditur per krofnet e mbulojme dhe e leme ne nje vend te ngrohet derisa te dyfishohet vellimi.
 11. Masen e fryre te brumit e qesim ne tavolinen e permillur dhe shtrijme me duar aq sa te mundemi duke fituar nje pete me trashei afer 1 cm trashesi.
 12. Nga peta e brumit per krofnet nxjerrim me gote  forma te rrumbullakta te cilat i rendisim ne tavoline dhe prap i leme edhe per 5 minuta.
 13. Ne nderkohe nxehim vajin  dhe fergojme krofnet ne temperature te mesme  derisa te skuqen ne te dyja anet.
 14. Krofnet e  skuqura i qesim ne nje leter qe tu mpihet yndyra e tepert.
 15. Me pas i kalojme neper sheqer dhe anash bejme nje vrime me ane te ndonje tehu.
 16. Vrimen tek krofnet e mbushim me marmelate ose eurokrem  me ndihmen e shiringes se kuzhines me te cilin dekorojme tortet me krem pana.
Burim: kuzhinashqiptare
kosovarja.ch