1.7 C
Priština
More

  Kosi mund të ndihmojë shërimin e frakturave të kockave

  spot_imgspot_img

  Implantet e veshura me baktere si ato të kosit mund të përdoren gjatë operacioneve të thyerjes së kockave për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar infeksionet post-operative. Kjo tezë është studiuar në Kinë, në Universitetin Hubei të Wuhan, me një hulumtim të botuar në revistën Science Advances.

  Një ndihmë për shërimin e frakturave

  Një teknikë e zakonshme është të përdorni një implant metalik për të ndihmuar kockat e thyera të qëndrojnë në linjën e duhur gjatë shërimit. Kocka bashkohet me metalin ndërsa riparohet vetë.

  Studimi kinez testoi një shtresë bimore të bazuar në bakterin Lactobacillus casei, që gjendet në kos, i njohur për rregullimin e mjedisit imunitar. Gjithashtu mund të ndihmojë në krijimin e indeve dhe lirimin e substancave antibakteriale.

  Testet u kryen te minjtë me fraktura tibiale: tri kafshë morën implante standarde të titanit dhe tre të tjerët kishin implantime titani të veshura me bakteret L. casei.

  Pas katër javësh, studiuesit gjetën një rritje prej 27 përqind të indeve të kockave te minjtë me implantet e veshura me baktere, krahasuar me një rritje prej 16 përqind te minjtë me implantet standarde. Një rritje në indet e kockave është një shenjë se fraktura po shërohet.

  Rrit rezistencën ndaj infeksioneve

  Futja e një elementi të jashtëm përfshin një rrezik: refuzimin. Në fakt, sistemi imunitar mund të reagojë duke shkaktuar një infeksion, në zonën ku implanti takon kockën, intensiteti dhe natyra e të cilit janë të ndryshueshme. Pastaj, ekipi hulumtues gjithashtu testoi nëse implanti i trajtuar me L. Casei ishte më rezistent ndaj infeksionit duke e veshur me baktere MRSA rezistente ndaj shumë ilaçeve.

  Pas 12 orësh, studiuesit zbuluan se 99.9% e këtyre patogjenëve kishin vdekur. Edhe pse rruga për të eksperimentuar tek njerëzit është ende e gjatë, gjetjet e deritanishme japin shpresë për të ardhmen.

  Bakteret luajnë një rol të rëndësishëm në mikrobiomën e zorrëve dhe gjithnjë e më shumë ka prova që tregojnë se përfitimet e tyre mund të shfrytëzohen edhe jashtë zorrëve, si për shembull në trajtimin e frakturave.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...