10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Kombinimi fantastik i çokolatës dhe frutave të malit në cheesecake

  spot_imgspot_img

  Përbërësit për koren:
  300 gr biskota, të bluara
  120 gr gjalpë e ngurtë
  2 lugë kakao
  1 kavanoz reçel fruta mali

  Për kremën:
  500 gr djath mascarpone
  500 ml pana (ajkë e ëmbël)
  1 1/2 gotë sheqer pluhur

  Për glazurën:
  100 gr çokolatë për zierje
  120 ml ajkë të ëmbël

  Përgatitja:

  Në një enë vendosni biskotat, kakaon dhe gjalpën e shkrirë (jo shumë të nxehtë) Përzijini mirë dhe shtrijini në një tavë në formë unaze me diametër 24. Shtypni me lugë që të rrafshohet mirë.

  Vendoseni pak në frigorifer derisa të forcohet korja pastaj sipër saj vendoseni reçelin me fruta mali dhe shtrijeni mirë. Futeni sërish në frigorifer.

  Në një enë tjetër të thellë rrahni me mikser ajkën e ëmbël derisa të ngurtësohet sipas përshkrimit në paketim bashkë me sheqer pluhur.

  Shtoni djathin maskarpone dhe përzijeni sërish me mikser.

  Masën e fituar zbrazeni sipër reçelit, shtrijeni mirë dhe futeni në frigorifer minimumi 3 orë ose gjithë natën.
  Shkrijeni çokolatën me ajkën dhe lëreni pak të ftohfet. Me të lyejeni vetëm sipër ëmbëlsirën.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...