14.4 C
Priština
More

  Kjo foshnje mori herpes pasi u infektua nga puthja e një të panjohuri

  spot_imgspot_img

  Një nënë ka ndarë historinë e saj të dhimbshme për foshnjen e saj…

  Ah foshnjat! Janë aq të dashur e të bukur saqë ndjeni dëshirën t’i shtrëngoni dhe t’i shtrydhni duke i puthur vazhdimisht, apo jo? Por nëqoftëse ndonjëherë keni ndonjë ftohje apo infeksion në gojë apo e prekni me grimin që keni në fytyrë, kjo mund ti shkaktojë gjëra vërtetë të padëshirueshme foshnjes sepse janë aq të ndjeshme dhe të pafajshme.

  Më saktë, bëhet fjalë për fëmijën e Amy Stinton e cila ka marrë herpes. Nëna e fëmijës ka ndarë në facebook një histori të tmerrshme.

  “Kjo është ajo që ndodh kur foshnjat janë në kontakt me ndonjë ftohje”, kishte shkruar ajo. “Oliver tani ka virusin herpes dhe do ta ketë këtë për tërë jetën. Pra, mendoni para se ta puthni një fëmijë herën tjetër”.

  Ajo shkroi se foshnja e saj ishte në spital për katër ditë dhe përmes fotos shihet se nuk ka nevojë të shprehet më shumë sepse fotoja tregon gjtihçka për dëmin që kishte përjetuar foshnja.

  Fotoja është ndarë pothuajse gjithkah që nga postimi i javës së kaluar në facebook në të cilën kjo nënë kërkon mbështetjen e saj. Ajo dëshironte që njerëzit të vetëdijësoheshin dhe të përqëndroheshin në kujdesin e familjeve të tyre.

  Më vonë ajo kishte paraqitur edhe një foto të foshnjes duke pohuar se akoma kishte këtë virus por që ishte përmirësuar paksa.

  Fëmija e Stinton nuk është fëmija i vetëm që ka marrë herpes nga dikush tjetër i infektuar. Vetëm vitin e kaluar, nëna Claire Henderson kishte ndarë një histori të ngjashme duke paralajmëruar prindërit tjerë për rreziqet e foshnjave që mund të kontraktonin virusin nga një puthje, që në shikim të parë mund të duket beninj. Historia e saj u bë virale, me mbi 51,000 njerëz që e ksihin ndarë historinë e saj. Dhe, në vitin 2013, një foshnje dy muajshe kishte vdekur pasi kishte marrë virusin infektues nga babai i tij.

  Fatkeqësisht, herpesi është mënyra më e zakonshme që mund të përhapet saqë ju mund ta mendoni. Përafërsisht 3.7 miliardë apo 67% e të rriturve nën moshën 50 vjeçare mund të kenë herpes simplex 1, lloji që paraqitet në gojën tuaj, si dhe 417 milionë njerëz të moshës 14-49 vjeç, apo 11% kanë herpes simplex 2, lloji që paraqitet në gjenitalet tuaja, thuhet sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Lajm i mirë është se njerëzit thjeshtë mund ta jetojnë jetën e tyre po aq mirë me herpes. Lajm i keq është se është një histori krejtsisht tjetër kur një foshnje infektohet me këtë lloj virusi, andaj keni kujdes në mbrojtjen e foshnjes suaj./kosovarja.ch/

  Foto: scarym0mmy

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...