20.7 C
Priština
More

  Kifle të shpejta me djathë

  spot_imgspot_img

  Përbërësit:

  • Miell
  • 2 të bardhët e vezës
  • 100 gr gjalpë
  • 1 gotë kos
  • 1 pluhur për pjekje
  • Djathë
  • Kripë

  Përgatitja:

  1. Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën.
  2. Pasi të jenë përzier mirë fillojmë të shtojmë miellin dhe gjalpin e zbutur.
  3. Miell shtojmë derisa të formohet një brumë që të ndahet nga duart.
  4. Pastaj brumin e ndajmë në disa pjesë dhe secilën e hapim veç e veç dhe ju hedhim djathin, pastaj i mbështjellim në formë të rrumbullakët dhe i vendosim në tavën për pjekje.
  5. Sipër i lyejmë me të verdhët e vezës.
  6. Futen në furrë dhe pjeken në temperaturë 250 gradë celsius derisa të marrin ngjyrë ari. Ju bëfshin mirë.
  Burim: Kuzhinashqiptare
  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...