10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Këshilla për shmangie të dëmtimit të flokëve gjatë verës

  spot_imgspot_img

  Studimet tregojnë se flokët tanë janë 56 për qind më të dobët kur janë të lagur, duke i bërë flokët e verës veçanërisht të ndjeshëm ndaj thatësisë, thyerjes dhe rrallimit kur notojmë dhe bëjmë dush më shumë.Por, ndryshime të vogla në mënyrën se si ne trajtojmë flokët e lagur do të sigurojnë flokë voluminoz gjatë gjithë sezonit.

  Shmangni thatësinë me një ‘para-shampo’

  Flokët me lagështi të tepërt mund të shkaktojnë një efekt që thanë fijet e flokut.

  Zgjidhja: Bëni flokët me vaj kokosi përpara se t’i lagni. “Acidet yndyrore të vajit krijojnë një shtresë mbrojtëse mbi flokët që kufizojnë thithjen e ujit, duke zvogëluar atë ënjtje të kutikulave”, thotë Monica Martinez-Eriksen, një stiliste eksperte për flokët.

  Zbutja e flokëve me këtë teknikë

  Krehja e flokëve të lagur, jo vetëm që dhemb, por tërheq agresivisht gjëndrat e flokëve dhe rezulton me humbje të përhershme të flokëve.

  Por, ekziston një mënyrë për të zbutur fijet e flokëve me më pak dëm. “Krehja e flokëve në pjesë të vogla, në drejtimin poshtë – lart, parandalon që tensioni të arrijë në majën e kokës,” thotë Martinez-Eriksen. “Kjo zvogëlon tërheqjen dhe dëmtimin e flokëve”

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...