Katrorka me arra të bluara

Përbëresit

 • 1/4 kg arra të bluara,
 • 200 gr sheqer pluhur,
 • 250 gr rrush i thatë (i ulur 20 minuta në rum ose ujë të nxehtë),
 • 4 vezë,
 • 2 lugë miell.

Për shërbet

 • 6 lugë supe sheqer,
 • 3 lugë ujë,
 • 1 sheqer vanileje.

Udhëzime

 1. Bëhet përzierja e arrave,sheqerit pluhur,rrushit dhe vezëve.
 2. Pastaj shtohet mielli dhe përzihet mirë me përbërësit.
 3. Masa e fituar derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur dhe tëhollohet në 2 centimetra trashësie.
 4. Futet në furrë me temperaturë 180 gradë C që të piqet gjersa të marrë ngjyrë të verdhë.
 5. Ndërkohë zihet sherbeti.Sa të nxirret tepsia nga shporeti,përvëlohet ëmbëlsira me sherbet.
 6. Pasi të ftohet, pritet në katrorë dhe shërbehet.

Burimi: recetatecekes

kosovarja.ch