10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Ja se çka ndodh me organizmin tuaj, kur ndaloni pirjen e duhanit

  spot_imgspot_img

  Keni vendosur të ndaloni pirjen e duhanit? Ajo që ndodh në organizmin tuaj, qysh në 20 minutat e para është e mahnitshme.

  Natyrisht, procesi varet nga personi në person. Është publikuar rrjedha interesante kronologjike e ngjarjeve pas ndalimit të pirjes së duhanit.

  Në 20 minutat e para tensioni i juaj i gjakut, temperatura trupore dhe pulsi kthehen në normale.

  Pas tetë orëve të mospirjes së duhanit era e duhanit zhduket. Niveli i oksigjenit kthehet në normale.

  Brënda 24 orëve rreziku për sulm në zemër zvogëlohet.

  Brënda dy ditësh, mbaresat tuaja nervore fillojnë të rigrupohen. Aftësia e shqisës së shijes dhe nuhatjes përmirësohet. Për shqisën e shijes është si kur kaloni nga televizioni bardhë e zi te ai me ngjyra.

  Brënda tri ditëve merrni frymë më lehtë. Mund të ecni dhe të vraponi më shpejtë.

  Pas dy-tre muajve të ndalimit të pirjes së duhanit ju përmirësohet qarkullimi. Ecja ju bëhet më e lehtë. Kapaciteti i mushkërive rritet për 30 për qind.

  Në periudhën prej muajit të parë deri te muaji i nëntë nga ndalimi i pirjes së duhanit zvogëlohet bllokimi i sinusit dhe gulçimi (mungesa e frymëmarrjes). Rritet energjia.

  Pesë vjet pas ndalimit të pirjes së duhanit keni zvogëluar për 50 për qind rrezikun për sëmundjen nga kanceri i mushkërive, pankreasit apo ezofagut. Keni zvogëluar edhe rrezikun e sulmit në tru./kosovarja.ch/

  Artikulli paraprakDietë tre-ditore
  Artikulli tjetërPo stërviteni apo po pozoni?

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...