Mjalti e ka merituar aplikimin universal për shkak të cilësive të shumta medicinale. Është shumë e favorshme në trajtimin e një numri të madh të sëmundjeve të ndryshme, ndërsa efektet e tij mund të fuqizohen nëse përdoret i kombinuar me kanellë.

Kjo përzierje është shumë efikase, posaqërisht për çrregullime sikur se kolesteroli dhe sheqeri i lartë në gjak, si dhe ndaj virusëve të ndryshëm. Këta dy përbërës janë të lirë dhe është lehtë për t`i siguruar, ndërsa përzierja e tyre mund të jetë ndihmesë e madhe në trajtimin e pothuajse të gjitha problemeve mjekësore.

Kolesteroli

Ky kombinim ju ndihmon në uljen e nivelve të kolesterolit për 10% në vetëm dy orë. Gjithçka që duhet të bëni është të përzieni një lugë gjelle më mjaltë dhe tri lugë me kandellë në nëj tas të madh të çajit, dhe konsumojeni rregullisht.

Sëmundjet e zemrës

Të ruani dhe rikuperoni shëndetin tuaj të zemrës, duhet të përgatitni një pastë me mjaltë dhe kandellë. Pastaj pastën e konsumoni me bukë( në vend të marmaladës) në mëngjes. Ul nivelin e kolesterolit në arterie, dhe parandalon sulmin e mundshëm të zemrës.

Artritisi

Bëni përzierjen çudibërëse të dy lugëve të gjellës me mjaltë dhe një lugë me kandellë në një gotë me ujë. Nëse konsumohet në mëngjes dhe në mbrëmje, do ti adresohet artritisit kronik, nëse kosumohet rregullisht mund të ndihmojë edhe ën shërimin e kancerit.

Sistemi i imunitetit

Konsumimi i rregullt i mjaltës me kandelëë përmirëson sistemin tuaj imunitar dhe e mbron organizmin kundër baktereve dhe virusëve.

Gripi

Përzierja e mjaltës me kandellë është përfituese edhe në rastet e gripit, për shkak të cilësive antivirale që posedon mjalti.

Humbje e peshës

Konsumimi çdo mëngjes i një gote me ujë të vluar me mjaltë dhe kandellë, në stomak të zbrazët, do e stimulon me sukses procesin e humbjes së peshës.

Në raste të ftohjes

Në raste të ftohjes, kollitjes kronike dhe pengesave të sinusëve, merreni një lugë gjelle me mjaltë dhe një çerek luge me kandellë për tre ditë rresht.

Kutërbim i gojës

Shpëlajeni gojën tuaj me përzierje të ujit të ngrohtë, një lugë gjelle me mjaltë dhe me kandellë në përditshmëri, dhe do të mirëmbani erën e mirë të gojës.

Dhimbje në stomak

Do të eliminoni dhimbjen e stomakut me konsumimin e rregullt të mjaltës dhe kandellës. Për më tepër, ky kombinim do jetë ndihmesë e madhe në rastet e ulcerës së stomakut./kosovarja.ch/