Po përjetojmë ndryshimin e sezonit. Me vjeshtën dhe dimrin ekziston edhe rreziku i ftohjes klasike dhe gripit. Veçanërisht preken fëmijët që bien më lehtë në kontakt me përhapjen e viruseve në shkollë apo kopsht. Sidoqoftë, ne mund të ndërhyjmë menjëherë për të forcuar mbrojtjen imune të fëmijëve, në mënyrë që të zvogëlojmë rrezikun e sëmundjeve sezonale. Një fëmijë që ndjek një dietë të shëndetshme, që luan jashtë dhe që ka kohë për t’u çlodhur, sigurisht që është një fëmijë i shëndetshëm. Sidoqoftë, këtu janë disa këshilla të tjera të dobishme.

Ushqimi i shëndetshëm: Sistemi imunitar i fëmijëve mund të jetë në vështirësi kur dieta është e pasur me aditivë, sheqerna dhe konservantë ose nëse të vegjlit vuajnë nga një alergji ushqimore e padiagnostikuar. Këto janë rrethana që mund të tendosin tretjen dhe të shkaktojnë inflamacion. Bëhet më e vështirë për trupin të luftojë mikrobet dhe bakteret. Një dietë e shëndetshme është e pasur me bishtajore, fruta, perime, drithëra, arra dhe fara vaji. Ju duhet t’i mësoni fëmijët të hanë katër ose pesë racione me fruta dhe perime në ditë.

Lëvizja në ajër të hapur: Ushtrimet dhe sportet, veçanërisht nëse janë jashtë, i ndihmojnë fëmijët të jetojnë më mirë në nivele të ndryshme. Kjo i ndihmon ata të flenë më të qetë, të ushqehen më shëndetshëm dhe të mbajnë mendjen dhe trupin në formë. Me këto zakone të mira, trupi e mban veten të shëndetshëm dhe është i gatshëm të përballet me viruset dhe bakteret që mund ta kërcënojnë atë.

Probiotikët: Probiotikët janë baktere të dobishme të pranishme natyrshëm në zorrë. Ato ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit të tretjes dhe eleminimin e toksinave, si dhe asimilojnë ushqimin dhe forcojnë sistemin imunitar. Mund të përpiqeni të pasuroni dietën e të vegjëlve me ushqime të pasura me probiotikë, të tilla si kos, madje edhe perime, të përgatitura me kultura të gjalla dhe kefir. Probiotikët gjenden gjithashtu në brumin e thartë, miso, tempeh, lakër turshi dhe kombucha.

Frutat e pyllit: Frutat e plota janë të dobishme për të mbajtur të shëndetshëm sistemin imunitar, por manaferrat janë veçanërisht të dobishme. Në verë, merrni ato, nëse keni mundësi, dhe ofrojini fëmijëve për mëngjes, për një meze të lehtë ose si një ëmbëlsirë. Ata do t’i ndihmojnë ata të stimulojnë mbrojtjen imune në përgatitje për ardhjen e dimrit.

Vitaminë C: Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që stimulon sistemin imunitar dhe përmirëson fuqinë shëruese të trupit tonë. Ndër burimet e vitaminës C gjejmë jo vetëm portokalle, limona dhe fruta agrumesh, por edhe kivi, domate, luleshtrydhe, shalqi, spinaq, brokoli, moringa, të zgjidhen sipas sezonit për tu përgatitur pjata anësore, sallata frutash, lëngje të freskëta dhe smoothie në varësi të përbërësve të disponueshëm dhe të preferuar.

Zinku: Zinku është një mineral shumë i rëndësishëm, veçanërisht për fëmijët, por shumë shpesh nënvlerësohet. Zinku forcon sistemin imunitar dhe ndihmon fëmijët në rritje dhe zhvillim. Marrja e zinkut përmes ushqimit mund t’i ndihmojë fëmijët të sëmuren më pak dhe të përqendrohen. Ndër burimet perimore të zinkut gjejmë, për shembull, farat e kungullit dhe farat e susamit.

Gjumë të mirë: Në varësi të moshës së tyre, fëmijët kanë nevojë për më shumë orë gjumë sesa të rriturit, por shumë fëmijë nuk pushojnë mjaftueshëm. Mungesa e gjumit mund të dobësojë sistemin imunitar dhe t’i bëjë foshnjat më të ekspozuara ndaj mikrobeve dhe baktereve. Sigurohuni që fëmijët të flenë herët në mënyrë që të mund të flenë mjaftueshëm edhe gjatë javës shkollore.

Ul stresin: Fatkeqësisht, fëmijët sot, ashtu si të rriturit, vuajnë nga stresi. Kur hormonet e stresit rriten, sistemi imunitar mund të dobësohet. Për t’u çlodhur dhe lehtësuar nga tensioni, fëmijët duhet të kenë më shumë kohë të lirë për lojë, aktivitete krijuese, sporte të shëndetshme dhe pushim. Ndihmojini të pushojnë me muzikë në sfond gjatë momenteve të qeta, përkëdhelini ata dhe tregojuni atyre histori të natës së mirë.

Redaktoni sheqernat e rafinuar: Konsumimi i ushqimeve të pasura me sheqerna të rafinuar mund të dobësojë sistemin imunitar. Kështu që kushtojini vëmendje ëmbëlsirave, pijeve me gaz, ëmbëlsirave dhe produkteve të paketuara në përgjithësi, përfshirë lëngjet e frutave industriale. Për fëmijët, gjithmonë zgjidhni alternativat më të mira natyrore, mësojuni të hanë fruta dhe perime, përgatisni ushqime të shëndetshme në shtëpi, madje edhe për të marrë në shkollë.