10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Implantet në gji, e "maskojnë" kancerin e gjirit

  spot_imgspot_img

  Studiuesit zbuluan se gratë që kanë implantet e gjirit dhe kanë edhe kancer të gjirit, tregojnë se më vonë zbulohet kanceri, sesa tek gratë që nuk kanë bërë implantet e gjirit.

  Siç e dimë të gjithë, më e rëndësishme është që të zbulojmë kancerin në një fazë të hershme, e cila nuk është shpesh rasti tek gratë me implantet e gjirit.

  Pasi që studiuesit i kanë shqyrtuar 12 studime të mëparshme, ata e kuptuan se 26 për qind të grave me implante kanë pasur një diagnozë në fazat e vonshme, në krahasim me gratë të cilat kishin gjinjtë e natyrshme.

  Ata besojnë se arsyeja për këtë është fakti që shumë më vështirë është për të bërë ekzaminimin e hollësishëm të indeve nga mamografia tek gratë me implante.

  Gjithashtu tek gratë të cilat pas operimit të gjirit e kanë rindërtuar gjirin me implante, më vështirë është që ta zbulojmë kthimin e kancerit. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...