24.8 C
Priština
27.4 C
Zürich
More

  Ilaçi i ri kundër kolestrolit – mund të shpëtojë 30 mijë jetë

  spot_imgspot_img

  Një ilaç i shtrenjtë, që po “ndryshon lojën”, kundër kolesterolit, së shpejti mund t’u ofrohet qindra mijëra njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar. Bëhet fjalë për një ilaç, i cili mund të shpëtojë deri në 30 mijë jetë brenda një dekade. Sipas autoriteteve, numri i njerëzve që përfitojnë nga ilaçi i ri, inclisiran, mund të rritet në gati gjysmë milioni përtej asaj periudhe fillestare.Ilaçi i ri mund të ulë yndyrën në gjak.

  Më shumë se dy në pesë njerëz në Angli mendohet të kenë kolesterol të lartë dhe rreth 6.5 milionë të rritur po marrin ilaçe, të quajtura statina, për të ndihmuar në uljen e tij.

  Ilaçi mund të parandalojë rreth 55 mijë sulme në zemër dhe goditje në tru.

  Ai do të jepet si injeksion dy herë në vit dhe mund të përdoret së bashku me trajtimet ekzistuese.

  Sëmundjet e zemrës janë vrasësi më i madh në botë dhe përbëjnë një të katërtën e të gjitha vdekjeve në Angli çdo vit, duke marrë rreth 140 mijë jetë.

  Më shumë se 40 për qind e njerëzve në vend kanë kolesterol të lartë, gjë që i vë ata në rrezik të konsiderueshëm të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

  Rreth 6.5 milionë të rritur në Angli aktualisht po marrin ilaçe për këtë gjendje. Inclisiran do të administrohet si një injeksion dhe jo në spitale për ta bërë atë më të përshtatshëm për pacientët.

  Pas dozës së parë, trajtimi do të jepet përsëri pas tre muajsh dhe, më pas, dy herë në vit.

  Ndërkaq, rikujtojmë se rreth 1.3 miliardë njerëz në botë jetojnë me tension të lartë të gjakut, sipas një studimi të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

  Sipas hulumtimit të OBSH-së, ka arritur në përfundim se 41% e grave dhe 51% e burrave me presion të lartë të gjakut nuk ishin në dijeni të gjendjes së tyre shëndetësore, pavarësisht faktit se sëmundja mund të trajtohet shumë lehtë me ilaçe që kanë kosto të ulët.

  Nga ana tjetër, rreth 1.3 miliardë njerëz në botë vuajnë nga hipertensioni, një “vrasës” i heshtur që shpesh nxitet nga obeziteti dhe shton rreziqet e sëmundjeve të zemrës dhe veshkave.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...