11.3 C
Priština
More

  Grim afatgjatë (permanent) – po ose jo?

  spot_imgspot_img

  Kohëve të fundit për grimin e qëndrueshëm (permanent) përcaktohen shumë femra, e njëra nga arsyet kryesore është se ato duan që në cdo moment të kenë grim profesional pa u lodhur e munduar fare. Sa është i sigurt makiazhi i përhershëm?

  Gratë gjithnjë e më shumë po e zvogëlojnë kohën që kanë për ritualet e mëngjesit, dushin, grimin, krehjen, ndërsa obligimet po rriten vazhdimisht. Kjo është arsyeja kryesre përse gratë përcaktohen për makiazh të përhershëm, pasi në mëngjes mjafton vetëm t’I lyejnë qerpikët dhe buzët dhe menjëherë anë gati për të dalë.

  Para se të vendosni për ta aplikuar këtë lloj grimi, duhet të njiheni me të gjitha reziqet që mund të vijnë nga ajo.

  Grimi I përhershëm është një lloj tatuje dhe bëhet me gjilbëra të vockla, me të cilat I jepet ngjyrë, pigment, fytyrës. Gjatë këtij grimi më së shpeshti kërkohet vizatimi I rrethit të buzëve, ngjyrosje e faqeve, madje edhe ngjyrosja e qerpikëve që të mos përdoret më ngjyrë për to.

  Pigmentet që përdoren në këto raste duhet të jenë të testuara në klinikë, ndërsa sallonet e kozmetikës që e aplikojnë këtë lloj grimi duhet të jenë të licencuara dhe me leje të vecantë.

  Para se të bëhet ky aplikim përdoret anestezioni lokal, i cili e mpin lëkurën e fytyrës. Gjilpërat duhet të jenë për një përdorim, pasi ekziston rreziku nga ndonjë infeksion I madh.

  Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, mendoni mirë përpara këtij aplikimi, pasi mund të vijë deri në problem serioze me alergjinë. Sidomos duhet të bëjnë kujdes ata që marrin ilace për kuagolimin e gjakut, pasi mund të vijë deri në gjakosje të mëdha, madje edhe nëse keni pirë vetëm aspirinë.

  Një grim I mirë dhe I kujdesshëm mund të qëndrojë edhe deri në pesë vjet, por kuptohet nëse e trajtoni me kujdes fytyrën dhe nëse I ndiqni udhëzimet e personit që e ka bërë grimin në kozmetikë.

  Të paktën dy javë pas aplikimit të grimit të qëndrueshëm duhet të kujdeseni të mos dilni në diell, ndërsa pas dy javësh vazhdimisht duhet të përdorni krem kundër diellit.

  Para se të përcaktoheni për këtë tretman, sigurohuni se nuk jeni alergjik në asnjërin nga përbërësit që përdoren për këtë aplikim, si dhe zgjidheni mirë sallonin e bukurisë dhe pyesni paraprakisht mirë për gjithcka që ju intereson rreth këtij procesi./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...