20.7 C
Priština
More

  Gabimet që vazhdoni t’i përsërisni sa herë gatuani!

  spot_imgspot_img

  Nuk fusni produktet në frigorifer edhe pasi i keni prerëNë momentin që prisni një frut apo perime, përshpejtohet procesi i prishjes. Prandaj kjo do të thotë se nëse do të prisni një shalqi për të ngrënë vetëm një pjesë, pjesa tjetër duhet patjetër të qëndrojë në frigorifer.

  Larja e pulës përpara gatimit

  Mishi i pulës shpesh fajësohet për përhapjen e salmonelës. Kur keni të bëni me pula të freskëta, mos i lani ato sepse kjo mund të përhapër bakteret në lavaman. Pasi ta gatuani atë, lajini duart mirë dhe mos i prisni kurrë edhe mishrat e tjerë apo perimet në të njëjtën sipërfaqe ku keni prerë edhe pulën.

  Ngrirja e ushqimeve në mënyrën e gabuar

  Ushqimet që mbahen në ngrirje, duhet të mbështillen fortë me dy shtresa që të mos prishen, por edhe që kristalet e akullit të mos ndyshojnë përbërjen e ushqimit dhe shijen. Nëse i vendosni ushqimet për të ngrirë në një enë, sigurohuni që të lini edhe pak vend bosh që ato të zgjerohen.

  Nuk po përdorni termometër ushqimi

  Një kuzhinier i mirë, mund të dallojë se ushqimi është gati nëpërmjet shikimit, aromës apo prekjes. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se ai është i sigurt për t’u ngrënë. Një termometër ushqimi duhet brenda kuzhinës!

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...