27.4 C
Pristina
26.6 C
Zurich
More

  Frutat më të mira për të rënë në peshë

  spot_imgspot_img

  Frutat janë pjesë e domosdoshme e një regjimi ushqimor që të ndihmon të humbasësh kilogramët e tepërt.Por ka disa fruta specifikë që janë shumë efikasë në humbjen e shpejtë të peshës.

  Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 6 frutat më të mira për dobësim të shpejtë por të shëndetshëm.

  Qitro e Kuqe
  Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org shpjegon se ngrënia e një gjysëm qitroje përpara vakteve ndihmon në pakësimin e depozitës dhjamore në zonën e barkut dhe në uljen e kolesterolit.

  Studimi thotë se konsumi i rregullt i qitros sipas mënyrës së lartpërmendur për gjashtë javë ndihmon në ngushtimin e belit me të paktën 3 centimetra.

  Vishnja
  Këto kokrra magjike janë të mira për zemrën por edhe për peshën e trupit.

  Një studim i Universitetit të Miçiganit zbuloi se vishnjet e pasura me antioksidantë kontribuojnë ndjeshëm në zvogëlimin e masës dhjamore në zonën e barkut.

  Frutat e pyllit
  Boronicat, luleshtrydhet, manaferrat janë të pasur me polifenolë të cilët jo vetëm të ndihmojnë të humbisni në peshë por edhe pengojnë formimin e depozitave dhjamore.

  Konsumi i 3 racioneve me fruta pylli në ditë zvogëlon formimin e qelizave dhjamore me 73%.

  Pjeshkët, kumbullat dhe nektarinat
  Këto fruta me sezon në pranverë, shmangin shfaqjen e sindromës metabolike, e cila shërben si ombrellë për shumë faktorë rreziku të diabetit.

  Këtu përfshihet edhe dhjamosja e belit.

  Këto fruta përmbajnë fenolë të fuqishëm që pengojnë shëndoshjen e tepërt.

  Për më tepër, frutat me bërthamë kanë përmbajtjen më të ulët të sheqerit.

  Mollët e kuqe
  Ekspertët shpjegojnë se nëse njeriu rrit dozat ditore të fibrës me 10 gramë, arrin të zvogëlojë depozitën dhjamore me të paktën 3.7 përqind në harkun kohor të 5 viteve.

  Fibra gjendet me shumicë tek mollët, veçanuerisht ato të kuqe, të cilat duhen konsumuar çdo ditë.

  Kumbullat
  Kumbullat janë fantastike për tretjen. Fruti dhe lëngu i tyre rekomandohen për stomakun por edhe puer organizmin.

  Shalqini
  Shalqini, kur është në sezonin  e tij në verë, është një nga frutat më të mira për rënien në peshë.

  Ngrënia e shalqinit përmirëson profilin e lipideve në gjak dhe ngadalëson akumulimin e dhjamit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...