25 C
Pristina
20.6 C
Zurich
More

  Çaj mente për t’i trajtuar aknet

  spot_imgspot_img

  Çaji i mentës është i shijshëm dhe freskues, ideal për ta pirë në çdo kohë të ditës.Studimet tregojnë se ka efekt pozitiv në gjendjen e lëkurës. Ka shumë përfitime shëndetësore.

  Pirja e çajit të mentës çdo ditë mund të çojë në rezultate pozitive për të gjithë trupin. Është i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë të shkëlqyeshëm për shëndetin e organeve të tretjes.

  Lufton infeksionet bakteriale dhe ul sheqerin në gjak.

  Përveç të gjitha këtyre përfitimeve, çaji i mentës gjithashtu mund t’i ndihmojë fytyrës.

  Nuk është shumë larg që mund t’i ndihmojë edhe fytyrës suaj, pasi aplikimi i mentës në fytyrë mund të çojë në rezultate pozitive.

  Një studim i vitit 2015 tregoi se pirja e dy filxhanëve çaj mente çdo ditë për një muaj, çoi në një zvogëlim të akneve për 25% dhe me 51% në tre muaj, shkruan The List.

  Gjethet e mentës janë të pasura janë të pasura me vitaminat C, D, E, por edhe kalcium, fosfor dhe sasi të vogla të vitaminave të kompleksit B.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...