14.4 C
Priština
More

  Fqinjët „spiunë“ – si t’ia dalim me ta?

  spot_imgspot_img

  A keni fqinjë që u ju ndjekin gjithmonë dhe ju bëjnë probleme? Nuk jeni të vetmit. Fqinjët janë spiunë, fatkeqësisht, kjo është një dukuri e shpeshtë, por edhe me ta mund t’ia dilni.

  Disa këshilla të urta mund t’i “riedukojnë” fqinjët tuaj. Ekzistojnë ilace edhe për “arrat më të forta”.

  Të gjithë do të duhej të kishim paqe e qetësi në oborrin tonë. Ky është përkushtimi ynë, të cilit i kushtojmë kaq shumë vënendje. Ajo që më së tepërmi dëshiroojmë pas pune është qetësia dhe kënaqësia e shijimit të shtëpisë sonë të ngrohtë e kopshtit të bukur. Ndonjëherë qetësia jonë është e rrezikuar nga sjelljet e pakujdesshme e fqinjëve tanë

  Lufta e qetë

  Nëse fqinjët e kanë zakon t’ju shikojnë dhe t’ju shqetësojnë në kopësht a në shtëpi, mendoni në një rrethojë bimësh a drurësh. Mbillni ndonjë bimë që rritet shpejt. Nëse ua bllokoni pamjen, mund të heqin dorë prej vështrimit në jetën tuaj.

  Ose kur t’i shihni duke ju vështruar herën e radhshme, ulni grilat dhe mrojuni nga shikimet. Një pjesë e tyrë është vetëm e mërzitshme, ju u dukeni si një serial argëtues. Duhet t’ua bëni të ditur se nuk jeni temë e serialeve të tyre.

  Injorimi gjithashtu mund të jetë i dobishëm. Përpiquni t’i ndaloni që të mos hyjnë papandehur në oborrin a në shtëpinë tuaj. Mos iu përgjigjni pyetjeve, vështrimeve dhe kureshtjes së tyre. /kosovarja.ch/

  Njoftim dhe bisedim

  Nëse e vini re se dikush ju shikon drejt për së drejti, pa marrë parasysh në se i shikoni a u buzëqeshni, mund të flitet për njerëz që jetojnë për spiunim të theshtë e përfolje.

  Kështu që te këta fqinjë ekziston edhe ana tjetër e medalies. Ekziston mundësia për të gabuar. Ndoshta bëhet fjalë për njerëz që janë të vetmuar, që kanë nevojë për kujdes e shoqëri apo thjesht kanë nevojë për ndihmë. Prandaj mendohuni mirë para se të gjykoni.

   Masat e fundme

  Nuk duhet hyrë në konflikt me fqinjët, nëse ndjeheni keq dhe nëse ende vazhdojnë t’ju përcjellin e t’ju ndjekin në shtëpinë tuaj, u thoni: fqinjë, a ka dicka që s’shkon? Cfarë dëshironi? Shikojini në sy, flisni me zë të lartë dhe të qartë, duke ua bërë me dije që privattësia është shumë e rëndësishme për ju.

  Masa e fundme që mund ta nderrmerni është të lajmëroni policinë nëse e shihni see kjo ndjekje a përgjim i ka kaluar të gjjita kufijtë.

  A ju kanë shkaktuar probleme fqinjët ndonjëherë? Si i keni zgjidhur ato?

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...