19.5 C
Priština
More

  Fjetja me make-up ju sjell këto dëmtime të lëkurës

  spot_imgspot_img

  Edhe pse mund të duket e padëmshme, fjetja me një fytyrë të mbushur me tualet mund të bëjë më shumë sesa thjesht t’ju bëjë pisë çarçafin.

  Një dermatolog shpjegon se si tualeti mund të duket i padëmshëm, por mund të jetë shumë i keq në fytyrën tuaj dhe shëndetin e syve.

  Të gjithë e kemi bërë, kemi përtuar të fshijmë fytyrën pas një dite të gjatë, ta lajmë atë pas një udhëtimi të lodhshë, dhe kemi fjetur me gjithë atë shtresë të rëndë make up-i.

  Edhe pse mund të duket e padëmshme, fjetja me një fytyrë të mbushur me tualet mund të bëjë më shumë sesa thjesht t’ju bëjë pis çarçafin.

  Gjëja e parë që mund të vini re është numri i puçrrave në fytyrën tuaj – acarimi i lëkurës dhe plakja e parakohshme.

  “Gjumi me grim është me të vërtetë i keq, pasi poret tuaja do të bllokohen,” thotë Samer Jaber, një asistent në Mt. Spitali Sinai dhe një dermatologe e certifikuar nga bordi në New York City. “Mund të rriten ndjeshëm çarjet, puçrrat, thatësia e lëkurës dhe acarimi”.

  Lëkura juaj përdor gjumin si një kohë për tu rikuperuar nga streset e ndryshme gjatë ditës. Ajo gjithashtu përdor gjumin për të rigjeneruar qelizat e saj.

  Duke lënë një shtresë, ju po krijoni një pengesë për procesin e ekspozimit dhe plotësimit natyror të lëkurës suaj.

  Për më tepër, make upi ngjitet në radikalet e lira në mjedis (shpesh nga ndotja), kështu që mos pastrimi i tij u jep këtyre papastërtive të dëmshme një mundësi edhe më të madhe për të dëmtuar lëkurën tuaj.

  Radikalet e lira njihen se prishin kolagjenin, i cili me kalimin e kohës rezulton në vija të holla dhe plakje të parakohshme.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...