6.6 C
Priština
More

  Era e pakëndshme e këmbëve mund të jetë shenjë e dy problemeve shëndetësore të rrezikshme!

  spot_imgspot_img

  Era e pakëndshme e këmbëve quhet bromodozë dhe mund të jetë një sinjal i sëmundjes, jo vetëm djersitje ose higjienë e dobët.

  “Kur djersitemi, bakteret shumohen dhe lirojnë substanca që shkaktojnë një erë të pakëndshme. Por është e rëndësishme të dimë se cili është shkaku i asaj djersitjeje, por dhe simptomat që e shoqërojnë atë, të tilla si p.sh. kruajtja”, thotë podiatri David Pitofsky.

  Djersitja e tepërt mund të jetë një nga arsyet, si dhe stresi ose ankthi, të cilat rrisin djersitjen në të gjithë trupin.

  Konsumimi i tepërt i kafesë ose alkoolit gjithashtu mund ta përkeqësojë këtë problem, por në atë rast zgjidhja është e thjeshtë – zvogëloni sasinë e konsumimit dhe do ta zvogëloni problemin.

  Higjiena e dobët është gjithashtu në listë, prandaj mjekët këshillojnë të lani këmbët një herë në ditë, ndërsa çorapet duhet të ndërrohen më shpesh nëse e keni këtë problem.

  Veshja e shpeshtë e të njëjtave palë këpucësh do të çojë në një erë të pakëndshme, infeksione kërpudhore dhe rritje të tepruar bakteriale.

  Komplikimet e caktuara të diabetit gjithashtu mund të çojnë në erë të pakëndshme të këmbëve, sikur dhe hipertiroidizmi ose aktiviteti i tepruar i gjëndrës tiroide.

  Nëse keni provuar gjithçka që lidhet me higjienën dhe zakonet e shëndetshme, ndërsa problemi nuk zhduket, konsultohuni me një mjek për të përcaktuar se nëse ndonjëra nga këto sëmundje nuk është shkaktari.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...