-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Ekspertët sugjerojnë konsumimin e një vezë në ditë

  KOSOVARJA:

  Konsumi i shumë vezëve në ditë paraqet rrezik sipas ekspertëve në “Universitetin Northwestern” të SHBA-së. Por ata nuk këshillojnë që veza të hiqet plotësisht.“Çështja e vezëve mbetet e rëndësishme,” thotë Linda Van Horn, profesoreshë dhe shefe e sektorit të ushqyerjes në departamentin e mjekësisë në “Universitetin Northwestern.”

  Për ata që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti, ngrënia e vezëve, mbetet e rrezikshme. Konsumi i tepërt mund të rrezikoj shëndetin.

  Shoqata amerikane e kujdesit ndaj zemrës rekomandon një vezë në ditë, për shumicën e njerëzve.

  Ata që janë në shënjestër janë njerëzit me yndyrna të ngopura nga mishi i kuq, të cilët paraqesin një kërcënim më të madh për rritjen e kolesterolit.

  “Në vitet 1960 dhe ’70, vezët u panë si  armiku kryesor për  zemrën, kryesisht sepse shkencëtarët kishin zbuluar se nivelet e larta të kolesterolit në gjak rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vezët janë pasura me kolesterol.

  E rëndësishme të kuptoni ndryshimin midis kolesterolit dietik, i cili është sasia e kolesterolit tashmë të pranishëm në një ushqim para se ta hani atë-vezë ose karkaleca, dhe kolesterolit serum (ose gjakut), i cili është lipoproteina me densitet të ulët, ose LDL kolesteroli (kolesteroli “i keq”), i prodhuar nga trupi përmes yndyrave të ngopura.

  “Ky është koncepti që njerëzit shpesh nuk e kuptojnë, yndyra e ngopur rrit kolesterolin serum në trup më shumë sesa kolesteroli dietik”, thotë Donald Hensrud, profesor i mjekësisë në Kolegjin ‘Mayo Clinic’.

  Van Horn pajtohet. “Yndyra e ngopur ka dy herë efektin e rritjes së kolesterolit LDL sesa kolesteroli në dietë, por të dyja së bashku e komplikojnë më tej rrezikun,” thotë ajo.

  Burimi: Washington Post

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...