17.7 C
Priština
More

  Efektet e hudhrës së zezë

  spot_imgspot_img

  Hudhra e zezë mund të duket si diçka që mund ta eliminoni nga kuzhina juaj. Por në disa vende kjo mund të jetë me të vërtetë e dobishme dhe madje mund të përdoret në restorantet e një cilësie të lartë për të përmirësuar shijen e ushqimit të tyre.

  Kjo vjen si pasojë e hudhrës origjinale e cila ekspozohet midis temperaturës 140 deri në 170 gradë  për një periudhë prej tre deri në katër javë.

  Procesi e bën epokën e hudhrës më të shpejtë, duke çuar në ngjyrën e saj të errët. Hudhra e zezë është përdorur gjerësisht në pjatat e ëmbla dhe pikante.

  Disa kuzhinier shtojnë gjithashtu këtë përbërës unik në ushqimet me përmbajtje mishi dhe në ëmbëlsirat për të pasur një aromë më të këndshme.

  Japonia, Koreja e Jugut dhe Tajlanda janë ndër vendet që kanë përdorur prej kohësh hudhrat e zeza për gatim.

  Por kjo ka marrë gjerësisht vëmendje në të gjithë Azinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjatë viteve të kaluara.

  Përfitimet shëndetësore të hudhrës së zezë duken të ngjashme me ato të papërpunuara.

  Por hudhra e vjetër përmban sasi më të larta të antioksidantëve dhe jep një shije dhe aromë të ndryshme.

  Hudhra e zezë është gjithashtu një burim i mirë i kalorive, proteinave, fibrave, hekurit, vitaminës C dhe kalciumit.

  Jep më shumë antioksidantë

  Antioksidantët janë të njohur për zvogëlimin e radikalëve të lirë të dëmshëm në trup. Një studim i publikuar në BBC, tregoi se hudhra e zezë ka sasi më të larta të antioksidantëve dhe aktivitetit biologjik sesa hudhra origjinale.

  Antioksidantët mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe parandalimin e zhvillimit të kancerit dhe diabetit, ndër problemet e tjera shëndetësore.

  Ekuilibron sheqerin në gjak

  Dietat që përfshijnë hudhrën e zezë kanë qenë të lidhura me ekuilibrin e nivelit të sheqerit në gjak.

  Studiuesit më parë zbuluan se sasitë e larta të antioksidantëve në përbërës mund të parandalojnë komplikimet e diabetit.

  Parandaloni sëmundjet e zemrës

  Hudhra ka qenë prej kohësh e njohur për vetitë e saj që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës. Hudhra e zezë gjithashtu ofron efekte kardioprotektive dhe është po aq e efektshme në zvogëlimin e dëmtimit në zemër, sipas një studimi të vitit 2018.

  Hudhra e zezë gjithashtu mund të zvogëlojë kolesterolin dhe trigliceridet në trup që nëse lihen të pakontrolluara mund të çojnë në rritje të rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

  Parandaloni kancerin

  Ju mund të luftoni kancerin me hudhër të zezë. Kjo ndodh sipas studimeve të shumta që analizuan lidhjen midis hudhrës së vjetër dhe sëmundjes.

  Studiuesit zbuluan se konsumimi i ekstraktit të hudhrës së zezë mund të zvogëlojë rritjen e qelizave të kancerit të zorrës së trashë dhe qelizave të leukemisë.

  Përmirësoni shëndetin e trurit

  Përveç mbrojtjes së zemrës dhe parandalimit të kancerit, përfitimet shëndetësore të hudhrës së zezë gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të keni memorie më të mirë.

  Antioksidantët e tij mund të zvogëlojnë inflamacionin në tru dhe të ndihmojnë në bllokimin e kushteve njohëse siç mund të jenë çmenduria, sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...