-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Disa produkte shtëpiake që ndihmojnë të hiqni qafe flokët e thinjura

  KOSOVARJA:

  Të gjithë duan që të kenë flokë të shëndetshëm, me shkëlqim dhe të zi. Por, për shkak të faktorëve si stili i jetesës, dieta ose çekuilibri hormonal, thinja e parakohshme e flokëve është bërë gjithnjë e më e zakonshme këto ditë. Ndërsa ngjyrosja e flokëve mund t’i fshehë ato fije argjendi për një kohë, është thjesht një zgjidhje e përkohshme.

  Megjithatë, nuk keni pse të shqetësoheni më, pasi mund të parandaloni dhe të ndryshoni thinjen e parakohshme të flokëve tuaj me disa mjete të thjeshta në shtëpi.

  Eksperti Dr. Dixa Bhavsar  ndau disa ilaçe të thjeshta për të parandaluar thinjat tuaja, andaj hidhini një sy.

  *Lënia e flokëve me vaj është më e rëndësishmja. Dr. Bhavsar sugjeroi vajosjen e flokëve dy herë në javë.

  *Konsumoni ushqime të ëmbla dhe të hidhura. Shmangni ushqimet e tepërta pikante, të kripura, të skuqura, të fermentuara, pijet me kafeinë dhe artikujt ushqimorë jo vegjetalë.

  * Hidhni dy pika gjalpë të lopës në të dy vrimat e hundës natën para gjumit.

  *Gjumi herët është shumë i rëndësishëm. “Sa më mirë të jetë cilësia e gjumit, aq më i mirë është cilësia e flokëve tuaj. Mundohuni të jeni në shtrat deri në orën 22:00”, tha ajo.

  *Përfshini gjethet e kerit, farat e susamit, amla, pagur e hidhur dhe gjalpë të lopës në dietën tuaj.

  *Mos i lani flokët me ujë të nxehtë.

  Më tej, Dr Bhavsar ndau gjithashtu ilaçe të thjeshta duke përdorur vaj kokosi që mund të përdoret për të parandaluar thinjen e parakohshme të flokëve. Ajo sugjeroi përdorimin e tij me, Xhel aloe vera: Përzieni xhelin me vaj kokosi dhe aplikojeni në flokë.

  Gjethet e kerit: Ngrohni një grusht gjethe kerri me vaj kokosi derisa të marrë ngjyrë të zezë. Ftoheni dhe aplikojeni në lëkurën e kokës.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...