-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Dieta nordike është hit nëpër botë: Dobësohuni duke mos e dëmtuar shëndetin

  spot_imgspot_img

  Pjesëtarët e hulumtimit kanë ngrënë ushqim lokal danez, kanë humbur tre herë më shumë peshë se sa ata që hanin qofte, shpageta apo picë. Dieta daneze përfshin shumë fruta, perime dhe bimë tjera të përcjellura nga peshku dhe pak nga një mish tjetër.

  Juicy cooked salmon with lemon

  Shkencëtarët e Universitetit të Kopenhagen-it kanë gjetur inspirimin në një dietë nordike në “Nomi”, një restorant lokal që gjatë 10 viteve të fundit i inkurajon njerëzit të hanë ushim lokal, sezonal.

  Në studim kanë marrë pjesë 180 njerëz të trashë, të ndarë në dy grupe gjatë gjashtë muajve. Dietës daneze i janë nënshtruar 68 njerëz ndërsa asaj nordike 112.

  Ata që mbajtën dietë daneze u pajisën me libra me 99 receta pa menu ndërsa ata me dietë nordike u pajisën me libra me 180 receta me menu për çdo sezonë.

  Pas gjashtë muajve është konstatuar se ata që janë ushqyer me dietë nordike janë dobësuar mesatarisht 4,7 kg, ndërsa ata të dietës daneze me nga 1,5 kg. Përveç dobësimit, dieta nordike është treguar më e mirë edhe për tensionin e gjakut.

  Small Plate with Cream Mushrooms and fresh Herbs

  Kjo dietë mund të aplikohet kudo në botë pasiqë bimët, perimet, algë, këpurdhat e të tjera mund të gjinden kudo. Sasi më e madhe e peshkut do të thotë sasi më e vogël e mishit.

  Triku kryesor është se do të hani ushqim sezonal, të freskët dhe që ju mban larg ushqimeve të konzervuara përplot me yndyrë dhe sheqer./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...