19.5 C
Priština
More

  Dieta Dukan – hit për dobësim!

  spot_imgspot_img

  Dieta Dukan është një dietë e bazuar në një dietë proteinash, e cila është projektuar nga mjek nutricionist dhe dietist francez, Pierre Dukan. Lexoni pse kjo dietë është bërë një hit absolut në humbje peshe.

  Metoda e Dukanit e të ushqyerit promovon një dietë sipas të cilës janë ushqyer një popull primitiv në një kohë kur ata duhej të gjuanin për ushqimin e tyre. Kjo dietë përfshin rreth 100 përbërësit nga të cilët 72 janë të kafshëve dhe 28 të origjinës bimore. Ju mund të hani aq shumë që ju doni, sa kohë që ju përdorni vetëm këto 100 ushqime. Dieta Dukane përbëhet nga katër faza: faza e sulmit, faza e lundrimit, faza e konsolidimit dhe faza e stabilizimit.

   

  Faza e sulmit

  Në këtë fazë humbja e kilogrameve është drastike, për 4-10 ditë mund të humbni 2-3 kilogramë gjë që e përshpejton metabilizmin.

  Në fazën e parë nuk mund të hani asgjë përveç proteinave të përcaktuara sipas dietës, ndërsa mund të hani sa të doni pa u shqetësuar që të matni peshën apo t’i numëroni kaloritë. Mund të hani mish lope, peshku, pule, vezë, sojë, djathë të freskët, nuk mund të hani gjëra me sheqerëra të shtuara. Faza e sulmit lejon vetëm një gjysmë lugë gjelle e krunde tërshërë në ditë si i vetmi burim i karbohidrateve. Sam Dukan shpjegoi se tërshëra është shumë e lartë në fibra, ajo në mënyrë efektive largon urinë, sepse në kontakt me lëngjet vëllimi i saj rritet në njëzet herë. Në fazën e parë ju duhet të pini 1,5 litra ujë çdo ditë.

  Faza e lundrimit

  Në këtë fazë të dietës ju mund të shtoni 28 ushqime me origjinë bimore, por vetëm perime sepse frutat nuk janë të lejuar. Faza e dytë zgjat varësisht nga nevojat e individit, dhe gjatë kësaj faze ju duhet të humbni një kile në javë, që do të thotë se në qoftë se keni nevojë për të humbur 15 kg, faza e dytë duhet që të zgjasë 15 javë.

  Perimet dhe mishi mund të konsumohen në sasi të pakufizuar, përveç nëse ato përmbajnë niseshte, që do të thotë se karrota, misri dhe bizelet janë të ndaluara derisa spinaqi, bishtaja dhe marulet mund të shkojnë. Gjatë kësaj faze, ju mund të hani të njëjtën sasi të proteinave, si dhe gjatë fazës së parë, ndërsa 1,5-litër në ditë me ujë të mbetet në përdorim.

  Faza e konsolidimit

  Faza e tretë është për të siguruar që pesha e humbur nuk kthehet dhe për të parandaluar efektin yo-yo. Ju mund të hani sasi të pakufizuar të proteinave dhe perimeve të lejuara përderisa i shtoni vetëm një fryt që nuk përmban shumë sheqer ,një pjesë të djathit dhe dy feta buke të drithërave të plotë. Gjatë një jave, ju nuk mund të përballoni 1-2 servime e ushqime me niseshte dhe 1-2 vakte që qerasni veten në të cilat ju mund të hani çdo gjë që ju dëshironi.

  Faza e stabilizimit

  Kjo fazë do të sigurojë që ju të mbani peshën tuaj të re. Ju mund të hani atë që ju dëshironi për aq kohë sa ju ndiqni disa udhëzime të thjeshta.

  1. Gjatë javës së parë, ju duhet të keni një ditë kur ju hani vetëm ushqime proteinike, si dhe gjatë fazës së parë.

  2. Duhet ngrënë tri lugë krunde tërshërë çdo ditë.

  3. Ecni 20 minuta në ditë.

  4. Gjithmonë merrni shkallët në vend të ashensorit.

  Për të ruajtur peshën tuaj, këshilla nga faza e fundit e stabilizimit duhet të bëhet një pjesë integrale e jetës tuaj. Gjatë kësaj diete mund të përdorni ëmbëlsues artificiale, uthull, gomë pa sheqer dhe erëza. Rekomandohet përdorimi i vitaminave dhe mineraleve shtesë. Yjet të cilët e kanë përdorur këtë dietë janë Xhenifer Lopez, Zhizell Bundshen dhe Kejt Midleton.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...