5.2 C
Priština
More

  Dëshironi të humbisni në peshë? Provoni dietën 8 orëshe.

  spot_imgspot_img

  Zonja lirohuni nga librat e juaja të dietës dhe hidhni ato pilula dietale, truku i ri sapo erdhi. Studimet e reja tregojnë se privimi nga ushqimi në një dritare 8 orëshe mund të bëjë mrekulli.

  Shkencëtarët në Kaliforni kanë gjetur se kufizimi i vakteve që ju hani mund të ju ndihmojë të humbni peshë më shpejtë se ata që hanë përgjatë tërë ditës.

  Pjesa më e mirë? Sipas gjetjeve të tyre ju prap mund të hani çdarë të doni- përfshirë edhe çokollatën.

  Kërkuesit besojnë se duke kufizuar kohën që ju hani dhe duke ndjekur një orar të rregullt , trupi juaj mund të parashikojë dhe të përshtatet me nevojën e djegjes së kalorive. Me fjalë të tjera, sa më i vetëdijshëm trupi juaj, aq më mirë i djeg kaloritë.

  Studimi i bërë në Institutin Salk të Kalifornisë ushqente minjtë me dietë yndyrore brenda një dritareje 8 orëshe dhe gjetën se minjtë ishin edhe më të shëndetshëm edhe më të dobësuar se minjtë që kanë marrë po të njejtën sasi të ushqimit gjatë tërë ditës.

  Pra, pyetja është, pa qasje në një dietë të shëndetshme, a mundet ende të praktikohet të ushqyerit me kohë të kufizuardhe të korrin ndonjë dobi? “

  Ne kemi gjetur se kafshët që ushqehen brenda një dritare e tetë deri në 12 orë kanë pasur një numër të përfitimeve mbrojtëse dhe terapeutike shëndetësore në krahasim me kafshët e lejuara për të ngrënë të njëjtin numër të kalorive nga i njëjti burim i ushqimit në çdo kohë.

  Studimi tregoi se lëshimet e vogla në dietën tuaj nuk mund të bëjnë ndonjë dëm. Andaj edhe kohë pas kohe mund të hani diçka “të ndaluar”./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...