13.3 C
Priština
More

  Dallimi midis një infeksioni kërpudhor dhe sukrepit nën sqetulla

  spot_imgspot_img

  Joshua Zeichner, ka shpjeguar se çfarë është një infeksion kërpudhor në sqetull dhe si ndodh ai.

  “Një infeksion kërpudhor i sqetullave duket ndryshe nga sa mendojnë gratë për herë të parë kur dëgjojnë se fjala është për një infeksion kërpudhor, dhe ky është një infeksion kërpudhor vagjinal.

  – Kërpudhat janë, në fakt, një lloj kërpudhash ndërsa candida është lloji i kërpudhave që zakonisht shkakton gjendje si intertrigo, ndërsa llojet e tjera të kërpudhave duken si rrebull”, thotë Joshua Zeichner, drejtor i studimeve kozmetike dhe klinike në Departamentin e Dermatologjisë në Mount Sinai.

  “Ka kushte që janë më shumë si infeksione sipërfaqësore të shkaktuara nga kërpudhat që nuk duhet të jenë atje – si sqetullat”, ka thënë ai.

  Infeksioni kërpudhor i sqetullave shkakton skuqje të lëkurës. Karakteristikat që shfaqen në lëkurë quhen “lezione satelitore” – ato shfaqen në mes, mu në rrudha dhe përreth tyre ka pika të kuqe që duken si “satelitë” të vegjël.

  Infeksioni kërpudhor i sqetullës ndodh më shpesh në verë kur ajri është i nxehtë dhe i lagësht dhe lagështia absorbohet nga rrudhat e lëkurës. Kjo krijon një mjedis ideal për formimin e kërpudhave.

  Infeksionet kërpudhore janë më të zakonshme në zonën poshtë gjinjve, veçanërisht te gratë me gjinj më të mëdhenj, ose në zonën e gilcave. Ju mund të trajtoni një infeksion kërpudhor në sqetull me një krem antifungal, si p.sh., clotrimazole, dhe infeksioni duhet të zhduket pas disa ditësh.

  Nëse nuk kalon, patjetër kërkoni ndihmën e dermatologut brenda një deri në dy javësh.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...