22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Çorbë vegjetariane me këpurdha dhe oriz të zi

  spot_imgspot_img

  Ju duhet diçka që nuk përmbanë mish, por që ju ngrohë dhe do ju japë energji? Ne kemi një recept të shkëplqyer për çorbë vegjetariane me këpurdha dhe oriz të zi.

  Ne konsiderojmë se çorbat janë thjeshtë një zgjedhje e përkryer për udhqim në këto ditë të ftohta, sidomos këto me përbërje të këpurdhave dhe orizit të zi, e cila është e përshtatshme për vegjetarianët dhe ata që agjërojnë. Këtë recept e kemi gjetur në blogun Ohmayveggies, dhe ky është një nga dëshmitë e shumta se mundemi të ushqehemi edhe pa mish.

  Përbërësit e duhur:

  • Një lugë vaj ulliri
  • 450gr. këpurdha ose midhje
  • Kërcell seline i bluar imët
  • Karrota të bluara imët
  • Një kokë qepe, e bluar imët
  • ¼ e gotës me miell
  • Krypë dhe biber
  • 1/3 e gotës me verë të bardhë
  • 4 gota supë perimesh
  • Një gotë me oriz të zi të fërguar
  • 2 lugë majdanoz të prerë imët
  • Një lugë lule trumzë të tharë

  Në një tavë të madhe hudhni vaj për tu ngrohur dhe pastaj shtoni në të këpurdhat, selinon, karrotat, qepën – të gjitha të bluara imët – dhe përzini kohë pas kohe derisa frutat dhe këpurdhat të zbuten, përafërsisht 5-7 minuta. Shtoni mëpastaj miell dhe biber dhe fërgone përzierjen edhe dy minuta, duke e përzier tërë kohën.

  Në këtë përzierje mëpastaj hudhni verën e bardhë, shtoni edhe lule trumzë, rrisne temperaturën dhe lëreni që të fërgohet edhe dy minuta.

  Mëpastaj në këtë përzierje hudhne supën dhe lëreni që të vlojë, shtoni orizin, mbulojeni dhe lëreni që të zihet në temperaturë mesatare, përafërsisht 5-7 minuta.

  Në fund shtoni majdanozin.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...