-3.9 C
Priština
2.3 C
Zürich
More

  Cilët profesione të trashin më së shumti?

  spot_imgspot_img

  Nëse jeni motër medicinale, IT ekspert apo profesor, ruajuni- keni shanse më të mëdha që të shtoni disa kilogram më shumë…

  Nuk është vështirë të vihet në përfundim të kësaj- nëse tërë ditën rrini ulur në tavolinë ju do t’i fitoni kilogramët e tepruara, duke e ditur sa e vështir është t’i hiqni ato. Studimet e reja kanë vërtetuar lidhjen në mes profesionit dhe kilogramëve të tepërta.

  Si rezultat ka dalë që administratorët, IT ekspertët, inxhinierët, motrat medicinale dhe mësuesit kanë më së shmti predispozita për t’i ikur ushqimit të shëndetshëm dhe të shtojnë në peshë. Afro 70 përqind e administratorëve janë trashur prej se kanë filluar të punojnë, derisa edhe ata të profesioneve të lartpërmendura në pyetsor kanë pohuar të njëjtën.

  Trashësia me anë të punëve nuk mund të ndalohet për vetë faktin se përvec ushqimit jot ë shëndetshëm një factor tjetër është edhe stresi. Pjesmarrësit në këtë anketë kanë shtuar se ata nuk kanë kohë as për ushtrime, që është edhe një faktor shtesë për të të çuar tek kilogramët e tepërt.

  Si t’ia bëjmë me këtë situatë?

  Mundohuni ta merrni drekën nga shtëpia, në mënyrë që mos të përfundoni çdo ditë në pauzë duke ngrënë ndonjë sanduiq,  apo me zhu-zhu në duar. Përveç kësaj, mos u bëni përtacë, provoni që të paktën tre herë në javë të shkoni në fitness. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...