28.6 C
Priština
More

  Cilët gabime gjatë grimit ju bëjnë të dukeni më të moshuar?

  spot_imgspot_img

  Të gjitha femrat në përgjithësi kanë një rutinë kur është fjala për grimin. Saktë e dijmë se çka shkon në sy, çka në qerpikë, cili është grimi i ditës, cili për shëtitje.

  Problem bëhet kur nuk largohemi nga rutina edhe kur mënyra e grimit na bën më të vjetër se sa që jemi në të vërtetë, epo, a ka dënim më të madh për një femër?

  Që të mos ju ndodhë kjo, lexoni cilët janë gabimet që më së shumti i bëjmë.

  Baza

  Kur formohen linja të holla në fytyrë dhe kur piklat nga dielli fillojnë të shumohen shumë femra përdorin bazë të rëndë për fytyrën. Për fat të keq marrin efekt plotësisht të kundërt. Në vend që t’i mbulojnë të metat ato tërheqin vëmendjen me këtë.

  Në vend të pudrës zgjedhni bazë të lëngshme, të lehtë dhe të tejdukshme të cilën lëkura shpejt e thithë dhe nuk bie në sy.

  Korrektori

  Mund të bëhet shoku më i mirë i juaji kur është në pyetje mbulimi i njollave në fytyrë. Problemi ndodhë kur femrat përdorin sasinë e njejtë për probleme të ndryshme. Kurrsesi nuk duhet përdorur e njejta sasi për piklat nga dielli dhe rrathët e nxirë të syrit. Në puçërr lirisht vendosni shtresë më të trashë, por mbi lëkurën nën sy me gishta shpërndani shtresë të hollë.Rimeli

  Rimeli rrezistent ndaj ujit më pak njollosë, por mundet shumë lehtë t’i thajë qerpikët, të cilët me kalimin e moshës bëhen gjithnjë e më të hollë. Që të keni pamjen e plotë të qerpikëve vizatoni një linjë të hollë me laps për sy ngjyrë çokollate në skaj të qerpikëve dhe zgjedhni rimele më të lehta, që nuk i thajnë qerpikët.

  Të 80-tat

  Siç i ka ardhur fundi ‘mini valit’ për flokë ashtu duhet përfundimisht të heqni dorë nga hijet e ndritshme për sy. Rreth të 40-ve definitivisht duhet ta largoni çfarëdo lloj shkëlqimi nga grimi i juaj i përditshëm, sepse nuk i konvenon viteve tuaja.

  Buzë ‘vampiri’

  Është rregull i vjetër se ngjyrat e errëta vizualisht i zvogëlojnë dhomat, dyshemetë dhe madje edhe buzët. Meqë buzët me kalimin e viteve hollohen shmangni nijansat e errëta të cilat do t’i hollojnë edhe më shumë, plus që nga ngjyrat e errëta edhe dhëmbët e juaj do të duken më pak të bardhë. Zgjedhni nijansa më të lehta dhe të ndritshme. Vetëm shkëlqimi do të mjaftojë. Skuqja

  Gratë në përgjithësi shmangin ngjyrat e gjalla, kur është fjala për skuqjen që të mos duken qesharake. Është e vërtetë se ngjyrat e gjalla e bëjnë fytyrën tuaj edhe më të gjallë. Largoni nijansat ngjyrë kafe dhe provoni ato lulëzuese. Mos kini frikë.

  Vetullat e holla

  Apsolutisht ju nuk duhet t’i nxjerrni tepër vetullat e veçanërisht në moshë më të pjekur. Heqja e tepërt mund të shkaktojë humbjen e plotë të vetullave, e këtë nuk e dëshirojmë aspak.

  Pudër pluhur

  Është vijë e hollë mes lëkurës së ndritshme dhe të yndyrshme dhe shumë femra nuk janë të sigurta në cilën grup bien. Gabimin më të madh që e bëjnë femrat është se tentojnë që plotësisht ta mbulojnë lëkurën e yndyrshme duke mos lënë aspak shkëlqim natyrorë. Pudra e tepruar mund plotësisht t’i zhdukë dimenzionet e fytyrës suaj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...