-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Çfarë mund të mësojnë fëmijët nga rrjetet sociale?

  spot_imgspot_img

  Përdorimi i rrjeteve sociale është i madh në mesin e studentëve, studumet tregojnë se më shumë se gjysma e tyre përdorin të paktën një platformë sociale qysh në moshë dhjetë vjeçare. Shumë nga mësimdhënësit dhe prindërit mundohen tej mase për t`i larguar fëmijët nga rrjetet sociale, megjithatë, fëmijët tuaj mund të pasurojnë arsimimin nga këto faqe. Këto platforma sociale mnd të përdoren në mënyra të ndryshme për t`i ndihmuar fëmijëve në mësime.

  Facebook

  Edhepse kjo latformë insiston në atë që përdoruesit të jenë mbi moshën 13 vjeçare, Facebook është rrjeti më i famshëm social tek fëmijët. Më shumë se gjysma e fëmijëve mes moshës tetë dhe gjashtëmbëdhjetë vjeçare pranojnë se kanë injoruar kufizimin e moshës kur janë regjistruar në rrjet. Edhepse Faceook ka përmbajtje për të rritur, nën mbikqyrjen adekuate, fëmijët dhe mësimdhënësit mund të mësojnë shumë nga kjo platformë.

  • Mund të ndjekni mësimet dhe prezentimet edukative nga larg
  • Inkurajon nxënësit të ndjekin politikanë, muzeume, galeri dhe faqe të tjera relevante dhe edukative

  Twitter

  Twitter dhe Facebook janë të njohura si “dyshja e madhe” në lojën e mediave sociale. Disa mendojnë se jo shumë gjëra mund të thuhen në 140 shkronja, mirëpo një shikim më i kujdesshëm në këtë platformë mikrobloging, do ua ndryshojë mendjen.

  • Dizajnoni listë të gjërave që fëmija juaj mund ti shikojë
  • Inkurajoni fëmijët të filmojnë dhe editojnë video për kanalin klasor
  • Inçizoni dhe postoni mësimet e klasës që nxënësit të mund t`i rishikojnë në shtëpi

  Pinterest

  Shtrirja vizuale e Pinterest bën që të jetë më e preferuara tek fëmijët, posaqërisht tek nxënësit vizuelë dhe të vegjëlit që nuk dinë të lexojnë ende. Mësuesit kanë përqafuar këtë rrjet social, mirëpo ende nuk e kanë kuptuar dobinë e saj në klasë.

  • Përdoreni si mjet bashkëpunimi për detyra brenda klasës apo jashtë saj
  • Gjeni plane mësimore kreative
  • Ndihmoni nxënësve të rinj që të njohen me bibliografinë duke krijuar tabelë të kërkimit të resurseve

  Instagram

  Instagram është një tjetër faqe vizuale e mediave sociale por në vend se të veçojmë informacionin e të tjerëve, theksi i saj është në krijimin e veprave origjinale të artit. Është e preferuara e fotografëve, dhe sipas CNET, është e preferuara e të rinjve në të 20`. Gjtihashtu përmban disa aplikacione të shkëlqyeshme edukative.

  • Vitrina të veprave të artit për familjen dhe komunitetin e gjerë
  • Postoni foto nga udhëtimet dhe pushimet, duke krijuar një arkivë online të aventurave tuaja
  • Postoni fotografi të fazave të një procesi, sikurse ndonjë eksperiment shkencor apo një recetë gatimi, që nxënësit të mund t`i referohen më vonë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...