2.2 C
Priština
More

  Çfarë është prolaktina dhe si ndikon tek femrat?

  spot_imgspot_img

  Prolaktina është hormon i prodhuar në gjëndrën e hipofizës, i quajtur për shkak të rolit të saj në laktacion. Ajo gjithashtu ka funksione të tjera të spektrit të gjerë në trup nga veprimi në sistemin riprodhues deri tek ndikimi në sjelljen dhe rregullimin e sistemit imunitar.

  Prolaktina ka funksion nxitjen e prodhimit të qumështit si dhe mbi 300 funksione tjera në trup. Rajonet e ndikimit të saj mund të ndahen në : riprodhim, metabolizëm, rregullimin e lëngjeve, rregullimin e sistemit imunitar si dhe funksioneve të sjelljeve.

  Çfarë ndodh kur kemi shumë?

  Gjendja e të pasurit tepricë të prolaktinës në gjak quhet hiperprolaktinemia, shkaktarë të zakonshëm të saj janë shtatëzënia, barërat që reduktojnë dopaminën, aktiviteti i ulët i gjëndrës tiroide, tumoret beninje të hipofizës. Simptomet përfshijnë prodhimin e padëshiruar të qumështit dhe çrregullime të ciklit menstrual.

  Çfarë ndodh kur kemi më pak?

  Gjendja kur kemi më pak prolaktinë quhet hipoprolaktinemia, dhe është një gjendje e rrallë që shfaqet tek personat me aktivitet të ulët të hipofizës. Ulja e sasisë së prolaktinës së sekretuar mund të rezultojë më prodhim të pamjaftueshëm të qumështit pas lindjes./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...