29.5 C
Priština
More

  Çfarë është më e shëndetshme – pasta apo pica?

  spot_imgspot_img

  Si mund që brumi apo pica në përgjithësi të shkaktojë rritje në peshë më shumë se pastat apo makaronat me salcë domatesh dhe parmezan? Përgjigja është e thjeshtë: madhësia e porcioneve.

  – Shumica e restoranteve gjithmonë ju ofrojnë të paktën gjashtë herë porcion më të madh se sa sasia e rekomanduar me gjysmë porcioni. Por, sigurisht që ju nuk do ndalonit në secilën ngrënie të makaronave dhe të pyesni veten a jeni ngopur, është vështirë sepse forma e vogël e pastave do ju mashtrojë të hani më tepër.

  Nga ana tjetër, pica ndahet në copa dhe automatikisht keni kontrollin e porcionit, pasi që pas çdo ngrënie të një copë pica, ju mund të ndaloni dhe të pyesni veten nëse jeni ngopur apo jo – tregon Stefanie Midleberg, dietologe nga New York-u.

  Përveç kësaj, salcat për pastat apo makaronat janë përplot me yndyrë, djath ose sheqer, përderisa salca për pica përbëhet kryesisht nga domatet dhe shtimin e djathit mocarela. Tek picat kemi edhe perimet të cilat mund të hidhen mbi picë në sasinë e dëshiruar. Pra, për zgjedhjen e ushqimit më të shëndetshëm, në mes picës dhe makaronave, rezultati del që pica është fitimtare./kosovarja.ch/

  Foto: Pixabay

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...