Mund të ju duket e pabesueshme, por buka me banane mund të përgatitet me vetëm 4 përbërës. Dhe ka shije fantastike!Krejt çfarë ju duhet për këtë recetë të shpejtë, janë bananet, drithërat, gjalpi i kikirikut dhe copëzat e çokolatës (chips). 130 gram (1cup) drithëra, 3-4 banane të mesme të prera dhe 130 gram (1cup) gjalp kikiriku, përzijini në blender deri sa të krijohet masa. Shtoni edhe copëzat e çokolatës, përzijini me lugë dhe masën vendoseni në enë drejtkëndëshe për pjekje. Përmbi dekorojeni edhe me disa fletëza bananeje dhe çokolate. Lëreni të pjeket për 30 minuta në temperaturë 180 gradë. Mos harroni, furra duhet të jetë e nxehtë paraprakisht.

Pasi të jetë pjekur, lëreni të ftohet para se ta servoni. Pjesën e mbetur mund ta ruani në frigorifer.

Ju preferojmë të zgjedhni banane më të vjetra që buka të ketë shije më të ëmbël, ndërsa gjalpin e kikirikut mund ta zëvendësoni sipas shijes edhe me gjalpë të bademit.