-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Bezdisja është vrasësi i martesës

  spot_imgspot_img

  Bezdisja – kur një person çmendurisht e përsërit njërin dhe gjithmonë të njëjtin pretendim, ndërsa tjetri vazhdimisht e injoron – është problemi me të cilin herët apo vonë do të përballet çdo çift, sipas gazetës amerikane „Wall Street Journal“.

  Në një artikull me titull „Njihuni me vrasësin e martesës“, gazeta paralajmëron zonjat për të shmangur bezdisjen në qoftë se dëshirojnë të ruajnë martesën.

  Bezdisja mund të jetë po aq e rrezikshme për martesë sa edhe tradhtia bashkëshortore apo edhe menaxhimi i dobët financiar, thonë ekspertët, duke shtuar se kjo „dinamika toksike“ gjatë komunikimit, në mënyrë të paevitueshme çon në përfundim të lidhjes.

  „Njerëzit ankohen, sepse ata mendojnë që nuk do të marrin atë që ata kërkojnë nga personi tjetër, kështu që ata kanë nevojë vazhdimisht të kërkojnë, në mënyrë që në fund mund të marrin atë, thotë psikologu Scott Vecler.

  Ekspertët thonë se femrat më shpesh ngacmojnë se sa meshkujt, sepse ato janë nga natyra më të përgjegjshme për menaxhimin e shtëpisë dhe të jetës familjare.

  Ato janë gjithashtu në gjendje që më shpejt të zbulojnë ndonjë problem në martesë, dhe kur kërkojnë diçka e nuk marrin një përgjigje, atëherë për ato kjo është një shenjë që diçka „nuk shkon“. Problemi është se me përsëritjen e vazhdueshme ato vetëm e keqësojnë gjendjen.

  Meshkujt poashtu e mbajnë një pjesë të fajit, sepse ata rrallë herë ndodh që të japin një përgjigje të qartë për pyetjen. Sigurisht, mashkulli do të përpiqet të mos „dëgjojë“ bezdisjen e gruas, sepse me këtë ai ndjehet si një djalë të cilin po e qorton nëna.

  Ata zakonisht nuk „deklarohen“ ose për shkak se nuk dinë se çfarë të thonë ose nuk duan të zhgënjejnë partnerin e tyre. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...