-1.3 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Bananet e pjekura mirë, më të shëndetshme se sa ato të zakonshme

  spot_imgspot_img

   Të gjithë pëlqejnë bananet, janë të shijshme, kalorike dhe përplot me kalium. A e keni menduar ndonjëherë se në cilën faze të pjekurisë, ato janë më të mirë për tretjen dhe shëndetin? Këtu, po ju paraqesim rezultatet e hulumtimit të kryera në Japoni.

  Bananja plotësisht e pjekur prodhon një substancë “TNF” (Tumor Necrosis Factor) ose faktori për tumor të nekrozës, i cili ka aftësinë për të luftuar kundër qelizave që paraqiten me anomali apo parregullësi.

  Ashtu si piqet bananja, krijohen pika të errëta në të. Sa më shumë pika të jenë, aq më e pasur është qeliza që zhvillon imunitetin.

  Në këtë faze të pjekjes, bananja është më e mirë për tretje pasi sheqeri që gjendet në banane atëherë absorbohet më lehtë, në krahasim me bananen më pak të pjekur sepse ashtu më vështirë arrin të tretet përshkak se niseshtja ende nuk është shëndrruar në sheqer.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...