19.7 C
Priština
More

  Arsyet pse duhet të konsumoni më shpesh çokollatë të nxehtë

  spot_imgspot_img

  Çokollata e nxehtë përmban antioksidantëPluhuri i kakaos është i pasur me polifenole, të cilat janë antioksidantë, që ofrojnë disa përfitime shëndetësore. Sipas një studimi të vitit 2009 në Revistën Ndërkombëtare të Shkencave Molekulare, këto antioksidantë mund të ulin inflamacionin, të ulin presionin e gjakut dhe të përmirësojnë nivelet e kolesterolit.

  Kakaoja është gjithashtu e pasur me flavanole, një përbërës bimor që kontribuon në uljen e niveleve të presionit të gjakut, zvogëlimin e rrezikut të atakut në zemër, përmirësimin e humorit dhe njohjes mendore, sipas një studimi të vitit 2011, të botuar në Antioxidants & Redox Signaling.

  Çokollata e nxehtë është një burim i mineraleve kryesore

  Sipas një studimi të vitit 2009, të gjitha mineralet e çokollatës së nxehtë ndihmojnë në uljen e rrezikut të hipertensionit ose presionit të lartë të gjakut.

  Prandaj, mos e mendoni dy herë dhe bëni gëzuar me një gotë të ngrohtë, me njerëzit tuaj të dashur.

  Burimi: Bustle

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...