20.7 C
Priština
More

  Aloe Vera duhet të përdoret nga të gjithë

  spot_imgspot_img

  Aloe Vera është një bimë që aktualisht ka një popullaritet të madh. Kryesisht për shkak të përdorimit të saj në mirëmbajtje të fytyrës. Por përdorimi i saj është edhe më i gjërë.

  Sipas një studimi të botuar në Gazetën Indiane të Dermatologjisë, në Egjiptin e lashtë, Aloe Vera quhej bimë e pavdekësisë.

  Autorët shtuan se bima është përdorur terapeutikisht për shumë shekuj në Kinë, Japoni, Indi, Greqi, Egjipt, Meksikë dhe Japoni.

  Aloe Vera lufton rënien e flokëve sepse në përbërje ka më shumë se 20 minerale dhe vitaminat A, B1, B2, C dhe E të cilat janë esenciale për shëndetin e flokut. Ajo forcon skalpin sepse penetron në folikulën e flokut dhe pastron atë.

  Aloe Vera mund të përdoret në lëkurë për vetitë e saj antimikrobike dhe antioksiduese.

  Ekipi i studiuesve u përpoqën të përcaktojnë nëse ekstrakti metanol i lëkurave të gjetheve dhe luleve të Aloe Verës mund të ketë efekte të dobishme për shëndetin e njeriut.

  Ata raportuan që si ekstraktet e luleve Aloe vera ashtu edhe ato të gjetheve kishin veti antioksiduese, veçanërisht ekstraktin e lëkurës së gjetheve. Ekstrakti i lëkurës së gjetheve shfaqi gjithashtu veti antimikoplazmike.

  Një studim raportoi se Aloe Vera në xhel dhëmbësh është po aq efektive sa pasta e dhëmbëve në luftimin e zgavrave.

  Autorët shpjegojnë se Aloe latex përmban antrakinone, komponime që shërojnë në mënyrë aktive dhe zvogëlojnë dhimbjen përmes efekteve natyrore anti-inflamatore.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...