29 C
Priština
More

  A lejohet të lahemi kur jemi të sëmurë?

  spot_imgspot_img

  Kjo çështje ka qenë objekt polemikash prej dekadash dhe ja çfarë thonë mjekët.

  Gjyshet tona na mësuan një gjë, thonë mjekët – në këtë rast është e rrezikshme. Cila është e vërteta?

  A duhet të lahemi kur jemi të sëmurë (po flasim për një pushim të mundshëm prej dy, maksimumi tre ditësh) apo është më mirë të presim të bjerë temperatura?

  Larja në temperatura të larta nuk rekomandohet, sepse rrit ngarkesën në zemër dhe enët e gjakut.

  Nëse pacienti ndien temperaturë, atëherë ai do të lahet në ujë sa më të nxehtë. Kjo do të zgjerojë enët e gjakut, do të përshpejtojë qarkullimin e gjakut dhe do të rrisë rrahjet e zemrës.

  Për një person që është i sëmurë, kjo nuk është aspak e dëshirueshme, sepse mund të çojë në një goditje në tru ose një rritje presioni.

  Një dush i ftohtë, të cilin pacientët e përdorin ndonjëherë për të ulur temperaturën e tyre, mund të ketë efektin e kundërt: enët e gjakut, në kontakt me ujin e ftohtë, do të fillojnë të ngushtohen dhe nuk do të mund të lirojnë nxehtësinë e prodhuar nga trupi. Si rezultat, temperatura e organeve të brendshme do të rritet.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...