-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  A ka mundësi që menstruacionet e çrregullta të shkaktojnë cistë në vezorë?

  spot_imgspot_img

  Secila femër, së paku një herë gjatë jetës, është ballafaquar me menstruacione të çrregullta. Pse vjen deri tek ky fenomen?

  Mjekët sqarojnë shkaku i vonesës së menstruacioneve fshihet në mungesën e ovulacionit në ciklin menstrual, gjë që mund t’i ndodhë çdo femre kohë pas kohe. Shfaqja e cistës në vezorë është pasojë e kësaj ndodhie.

  Ovulacioni në fakt është spërkatje e folikulës, rrespektivisht cistës me dimenzione rreth 22mm (sa është ajo në atë moment) brenda së cilës është pjekur vezori. Në qoftë se kjo nuk ndodh me kohë, ai folikul nuk spërkatet por shndërrohet në të ashtuquajturën cistë folikulare, e cila zakonisht rritet edhe pak dhe arrin dimenzionin 3-5cm. Nëse brenda cistës folikulare shfaqet edhe gjakderdhje, gjë që ndodh shumë shpesh, atëherë përmbajtja e cistës në kontrollin me ultrazë duket si “marimangë”. Nëse cista rritet shpejtë, mund të shkaktojë dhimbje në pjesën e vezorëve, edhepse vezori është i rrethuar me fishek të fortë mbrojtës, të cilën rritja e shpejtë e cistës e rëndon dhe kjo gjë shkakton dhimbje.

  Nëse edhe juve ju mundojnë problemet që kanë të bëjnë me çrregullimet menstruale ose cistën, ju këshillojmë që të drejtoheni tek gjinekologu. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...