10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  A janë tullacët më potentë në shtrat?

  spot_imgspot_img

  Nuk janë, thonë seksologët. Mirëpo, miti se rënia e flokëve ka lidhje me potencën prap jeton.

  Ekspertët tregojnë se e vetmja mënyrë që rënia e flokëve të ndikojë në potencë, është nëse krijohet frikë e mossuksesit tek femra. Seksologu dr. A.M tregon se nuk është e vërtetuar shkencëtarisht nëse rënia e flokëve dhe potenca kanë lidhje direkte apo ndikojnë njëra-tjetrën.

  Rënia e flokëve mund të ndikojë në potencë vetëm nëse krijon kompleks tek mashkulli, i cili pastaj frigohet se pa flokë nuk do të pëlqehet nga femrat. Këtu bëhet fjalë për frikë nga dështimi e cila mund të tejkalohet, përndryshe rënia e flokëve nuk ka asnjë lidhje me potencën- thotë dr. A.M.

  Medicina tregon se rënia e flokëve nuk mund të lidhet as me koncentrimin e rritur të testosteronit i cili nuk ndikon direkt në ereksion, por më tepër në dëshirë dhe libido.

  Ereksioni është proces vaskular, hemodinamik nën ndikimin e nervave dhe trurit. Pasiqë ereksioni varet nga truri, nervat, enët e gjakut dhe testosteronit, rënia e flokëve vetëm nëpërmjet ndonjë kompleksi në organin kryesor seksual, i cili është truri, mund të ndikojë në ereksion. Kështu, frika e dështimit të çon në impotencë dhe ndodh në meshkuj më të shëndetshëm, të rinj, dhe zakonisht vërehet në formën e tërheqjes në vetvete – shpjegon Dr. Millosheviç.

  Sipas fjalëve të tij, në përgjithësi meshkujt e rinj kane probleme nga komplekset dhe mungesa e përvojës ndërsa meshkujt më të vjetër se 50 vjeç kanë disfunksion si pasojë e depresionit. Është dëshmuar se 53 % e meshkujve në botë kanë problem me ereksionin për shkak të stresit. Në vendin e dytë si arsye e problemeve të ereksionit vijnë sëmundjet vaskulare, e pastaj diabeti dhe në fund sëmundjet e prostatës, tumorit etj.

  Seksualiteti mund të jetë i përhershëm, edhepse sasia e kontakteve seksuale është më e vogël, dëshira për seks nuk shuhet kurrë!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...