10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  A është e vërtetë se femrat shtatzëna nuk duhet të bëjnë dush të gjatë?

  spot_imgspot_img

  Është shumë në rregull të laheni përgjatë kohës kur jeni shtatzënë, për aq kohë saqë uji nuk është shumë i nxehtë.. shmangni futjen në ujë të nxehtë sepse mund të rrisni temperaturën e trupit tuaj për më shumë se 10 minuta. Temperatura e lartë mund të krijojë një numër të problemeve për ju dhe fëmijën tuaj, duke përfshirë:

  • Rënie e tensionit të gjakut, privimi i foshnjes nga oksigjeni dhe ushqyesve si dhe në disa raste edhe abort.
  • Marramendje dhe dobësi
  • Defekte pas lindjes, sidomos në tremujorin e parë

  Ja pse nuk preferohen saunat, tubet e ngrohta dhe banjat me avull gjatë shtatzënisë, sepse nuk janë të sigurta. Një dush i nxehtë është i mirëseardhur, por shmangni dushet e gjata me avull.

  Ddisa nëna shqetësohen se uji i dushit mund të futet në mitër si dhe të dëmtojë foshnjen. Për fat të mirë, foshnja juaj është i mbrojtur brenda qeses amniotike. Pra, për derisa nuk ju plasin ujërat, foshnja juaj është e sigurtë nga uji i dushit që bëni.

  Një dush është shumë i mirë për të zbutur dhe relaksuar muskujt e ndezur gjatë shtatzënisë. Mjafton të mbani temperaturën mesatarisht të ngrohtë, dhe jo shumë të nxehtë si dhe të jeni të kujdesshme gjatë ngritjes dhe zbritjes nga vaska./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...