17.5 C
Pristina
14.9 C
Zurich
More

  A është e sigurtë lyerja e flokëve gjatë shtatzënisë?

  spot_imgspot_img

  Sipas Organizatës së Specialistëve të Informacionit Teratologjik (OTIS) i cili mbledh dhe ofron informacione mbi rreziqet potenciale riprodhuese:

  • Studimet në kafshët me barrë, gjatë ekspozimit ndaj ngjyrës së flokëve nuk tregojnë shenjë alarmuese.
  • Nuk ka raportime se ngkyrosja e flokëve shkakton ndryshime në shtatzëninë tek gratë, pavarsisht faktit se shumica e femrave i ngjyrosin ato gjatë periudhës së shtatzënisë.
  • Shumë pak kemikale të ngjyrës së flokëve në të vërtetë absorbohen në sistemin tuaj.

  Megjithatë, ngjyrat e flokëve janë substanca kimike (madje, edhe disa lloje ngjyrash natyrore përmbajnë kemikate sintetike). Hulumtuesit vazhdojnë të hetojnë nëse ndonjë prej këtyre substancave mund të jetë e dëmshme për zhvillimin e një foshnjeje.

  Nëse vendosni të ngjyrosni flokët, përderisa jeni shtatzënë, ja disa prej masave paraprake që duhet t’i merrni:

  • Prisni që të ngjyrosni flokët deri në tremujorin e dytë, pas fazave kritike të zhvillimit të plotë të organeve të foshnjes.
  • Në vend që të aplikoni lyerjen e plotë të flokëve me ngjyrë, merrni në konsideratë procese më të lehta si gjysmë lyerje vetëm tek majat, apo ndonjë hijëzim në mënyë që kimikatet të kenë më pak kontakt me kokën tuaj. (çfarëdo agjenti për ngjyrosje të flokëve absorbohet në sistemin tuaj përmes lëkurës e jo përmes lyerjes sipërfaqësore).
  • Nëse vendosni të ngjyrosni flokët, vendosni dorëza dhe lyeni në një hapësirë që është e ajrosur mirë, që të minimizoni ekspozimin tuaj ndaj kimikateve gjatë procesit të ngjyrosjes.
  • Mos e leni ngjyrën të ju qëndrojë më shumë kohë se sa është e nevojshme, dhe sigurohuni që ta lani mirë kokën tërësisht pas përfundimit të procesit të lyerjes./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...