10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  A e dini që duart dhe këmbët e ftohta tregojnë problemet tuaj shëndetësore

  spot_imgspot_img

  Tek ndjenja e gjymtyrëve të ftohta vijmë për shkak të një procesi me të cilin organizmi mban temperaturën e organeve vitale. Megjithatë, në qoftë se duart tuaja dhe këmbët janë shpesh të ftohtë, mund të tregojnë disa probleme shëndetësore.

  Anemi

  Nëse përveç duarve të ftohta ndjeni edhe lodhje, kokëdhembje, atëherë kontrolloni nivelin e hekurit në gjak. Hekuri është përbërësi kryesor i hemoglobinës, molekulës e cila bart oksigjen në gjak dhe i jep gjakut ngjyrën e kuqe.

  Diabeti

  Ftohti dhe ndjesia e shpimit të gjilpërave në duar dhe këmbë mund të jenë shenja e parë e diabetit. Diabeti le pasoja në gjak si dhe në sistemin nervor, andaj shoqërohet me këto fenomene. Vazhdimisht jeni të etura, hani shumë, as nuk shtoni as nuk humbni kilogramë, atëherë me çdo kusht duhet të bëni kontroll të gjakut.

  Gjëndra tiroide

  Hypothyroidism-i ose gjëndër tiroide me punë të ngadaltë, rezulton në metabolizmin e ngadalshëm, dhe është i shoqëruar shpesh me gjymtyrë të ftohta apo ndjenjë të ftohtë në tërë trupin. Lodhje, të qenurit i përgjumur, ngadalësia e të folurit dhe të lëvizjes si dhe jotoleranca e temperaturave të larta janë simptoma të qarta të këtij çrregullimi.

  Stresi Stresi mund të jetë një shkak i duarve dhe këmbëve të ftohta. Ai nxit adrenalinën, një hormon i prodhuar në gjëndrat e veshkëve, i cili ngushton enët e gjakut dhe qarkullimi është më i dobët, andaj duart dhe këmbët janë të ftohta./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...