-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  A e dini cilët janë 10 virusët më të rrezikshëm?

  spot_imgspot_img

  Virusi Ebola mund të duket katastrofik, por jo edhe si virusi më i rrezikshëm që gjithpërfshin planetin. “Deutsche Welle” ka bërë një listë të 10 viruseve që cilësohen si më të rrezikshëm në botë.

  Virusi Marburg

  Është emëruar sipas qytetit të vogël të Gjermanisë i identifikuar në vitin 1967, ku të punësuarit në në një laborator janë infektuar nga majmunët e gjelbërt nga Uganda. Kjo shkakton konvulzione dhe gjakderdhje të mukozës, lëkurës dhe organeve. Shkalla e vdekshmërisë është 90%.

  Ebola Zairean 

  Ekzistojnë 5 lloje të Ebola-së, por ajo Zairean-e është më vdekjëprurësja – duke shkaktuar vdekjen në 90% të rasteve.

  Hanta Virusi

  Është emëruar sipas fjalëve mes Koresë së Veriut dhe Jugut, ku ushtarët amerikanë janë infektuar nga ky lloj virusi gjatë Luftës Koreane në vitin 1950. Kjo shkakton sëmundje të mushkërive, ethe dhe dëmtim të veshkave.

  Virusi i gripit të shpezëve

  Rreziku i pranimit të virusit H5N1 është me të vërtetë i vogël. Ky virus mund të infektojë vetëm përmes kontaktit të drejtëpërdrejtë me shpezët.

  Virusi Lasa

  Këtë virus e kanë bartur brejtësit në Afrikën Perendimore.

  Virusi Junin

  Të infektuarit me këtë virus vuajnë nga pezmatimi apo inflamacioni i indeve, gjakderdhje të lëkurës dhe sepsës.

  Ethet Krim – Kongo

  Barten përmes rriqrave.

  Virusi Macup

  Shkakton temperaturë të lartë, e shoqëruar me gjakderdhje të mëdha. Infeksioni bartet përmes njeriut, por edhe nga brejtësit.

  Virusi i pyjeve Kijasanur

  I identifikuar në pyjet e Indisë në vitin 1955. Bartet përmes rriqrave.

  Ethet tropikale

  Këto ethe shkaktohen në vendet tropike dhe barten përmes mushkonjave.

  Foto: Flickr

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...