6.4 C
Priština
More

  7 ushtrime fantastike për një shpinë të shëndetshme

  spot_imgspot_img

  Për dhimbjet e shpinës nuk ka lojë. Pavarsisht nëse ndokush ka jetë aktive në lëvizshmëri, ose krejtsisht përtacë, secili prej nesh rrezikon dëmtimin e shtyllës kurrizore. Për fat të mirë, kemi gjetur disa ushtrime që garantojnë për t’ju ndihmuar rreth problemeve të shpinës.

  Ushtrimi 1

  Shtrihuni në shpinë. Ngritni këmbën e majtë deri në gjunj. Kapeni këmbën me dy duart nën gju si dhe tërhiqeni drejt shpinës suaj. Mbajeni këtë lëvizje duke u tërhequr për 30 sekonda. Përsëriteni këtë ushtrim dy herë për të dy këmbët.

   

  Ushtrimi 2

  Shtrihuni në shpinë dhe ngritni të dy këmbët deri në gjunj. Kapeni këmbën e majtë me të dy duart në gju dhe tërhiqeni drejt kurrizit tuaj. Mbajeni këtë pozicion për 20 sekonda. Përsëriteni ushtrimin për të dy këmbët.

  Ushtrimi 3

  Qëndroni në shpinë. Shtrijeni krahun e djathtë anash në një kënd të drejtë në trupin tuaj. Shtrijeni këmbën e majtë, në mënyrë që të jetë e drejtë. Mundohuni që të shtrini gjurin e djathtë në drejtim të atij të majtë, duke prekur pothuajse dorëën e majtë. Mbajeni këtë pozicion për 20 sekonda. Përsëriteni ushtrimin dy herë.

  Ushtrimi 4

  Qëndroni në shpinë dhe ngritni këmbën e majtë deri në gjunj. Vendoseni gjysmën e mbledhur të këmbës së djathtë mbi këmbën e majttë në një kënd të drejtë. Me kujdes tërhiqni këmbën e majtë në një kënd të drejtë. Mbajeni këtë pozicion për 30 sekonda. Ndërroni pozitën e këmbës dhe rifilloni ushtrimin.

  Ushtrimi 5

  Qëndroni gjysmë i përkulur në dysheme duke përdorur gjurin e djathtë prapa jush si dhe duke ngritur këmbën e majtë në kënd të drejtë. Mbajeni këtë pozicion për 30 sekonda. Përsëritni ushtrimin duke ndryshuar këmbët.

   

   

   

  Ushtrimi 6

  Qëndroni i shtrirë nga anash. Ngritni këmbën e majtë deri në gjunj duke formuar kënd të drejtë, ndërsa nga ana tjetër kapni kyçin e këmbës së djathtë me dorë. Kujdes me shtrëngimin e kyçit, muskujt mund të tensionohen. Mbajeni këtë pozicion për 30 sekonda. Pastaj shtrihuni në krahun tjetëe dhe përsëritni ushtrimin.

  Ushtrimi 7

  Zgjatni krahët pranë një tavoline në kënd të drejtë. Poziciononi pjesën e sipërme të rupit pak më para, duke ngritur ngadalë këmbët deri në gjunj, deri në pikën ku mund të prekni fundin e tavolinës me të dy duart. Krahët duhet të jenë të tërhequr në nivelin e shpatullave tuaja. Mbajeni këtë pozicion për 10 sekonda. Pastaj, qëndroni drejt dhe përkulni trupin në të dy anët, majtas-djathtas, njëra pas tjetrës.

  Pasi ti keni bërë këto ushtrim, ne ju garantojmë një relaks të madh dhe lehtësim të dhimbjeve të shpinës!/kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...