-5.1 C
Priština
-0.9 C
Zürich
More

  7 shenja që tregojnë se floku juaj po plaket

  spot_imgspot_img

  Flokët gri dhe të hollë janë dy shenjat më të dukshme që tregojnë se ato jane thinjur (plakur).

  Por, përveç tyre të paktën janë edhe 5 tregues të tjerë që lidhen me moskujdesin e mjaftueshëm të flokëve. Ashtu siç plakeni, edhe lëkura e kokës prodhon ca vajra natyrorë që janë thelbësorë për të hidratuar flokët dhe kjo çon në:

  •  FLOKË TË THATË
  • FLOKË TË BRISHTË
  • ÇARJE TË MAJAVE TË FLOKUT
  • KËPUTJE TË FLOKËVE

  Këta 4 tregues dalin në pah kur poret fillojnë të tkurren dhe prodhojnë më pak pigment e cila rezulton në:

  • NGJYRË TË ZBEHTË TË FLOKUT
  • FLOKË TË ZBARDHUR
  • FLOKË TË HOLLË

  Këto janë disa këshilla të dobishme për të ushqyer flokun tuaj të cilat duhet përdorur nëse doni që të ruhet shëndeti i flokëve tuaj.

  1. ARRA

  Arrat janë të mira për të luftuar humbjen e flokëve. Ato përmbajnë vajra që kontribojnë në elasticitetin e flokëve dhe stimulojnë rritjen e tyre. Nëse nuk keni vajra të mjaftueshëm që e ushqejnë flokun, atëherë ato do të shkatërrohen.

  2. SPINAQI

  Mungesa e hekurit në trup është arsyeja e dytë për humbjen e flokëve, por për fat të mire kjo lehtë mund të rregullohet. Spinaqi është i pasur me vitamina dhe minerale si: Hekur, Beta Karoten, Acid folik dhe vitaminë C. të cilat mbjanë folikulën e flokut të shëndetshëm dhe lejojnë qarkullimin e yndyrës në lëkurën e kokës.

  3. KARROTA

  Karrota është e pasur me Beta karoten, të cilën trupi e koncerton në vitaminë A. kur bëhet fjalë për flokët, vitamina A ndihmon në prodhimin e yndyrës së lëkurës në kokë.

  4. KOSI

  Disa maska për flokë mund t’i bëni vetë duke përfshirë kosin grek, verzioni me më pak yndyrë që përmban vitamin B5 dhe vitamin D, që janë të lidhur me shëndetin e folikulës së flokut.

  5. VEZËT

  Vitamina D është e mirë për flokët tuaj dhe vezët janë shumë të pasura me vitaminë D. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...