-5.6 C
Priština
-0.7 C
Zürich
More

  7 pyetjet që çdo çift duhet t`i parashtrojë para se të vendosë të bëjë fëmijë

  spot_imgspot_img

  Të bërit foshnjen është dëfruese mirëpo të pasurit foshnje nuk është punë e vogël. Duhet t`a kuptoni se me foshnjen vjen përgjegjësia dhe detyrimet e reja mund të ju ndryshojnë mënyrën e të jetuarit.

  Për më shumë, kontaktuam disa ekspertë të lidhjeve dhe terapistë, që na ndihmuan të përpilojmë ca pyetje që na bëjnë të kuptojmë nëse jemi të gatshëm për foshnje. Ja disa pyetje që çdo çift duhet t`u përgjigjet para se të vendos për një veprim të tillë.

  • A e keni menduar se çfarë do të bëni me foshnjen pos përkëledhjeve?

  Foshnjet janë të dashura mirëpo ata kërkojnë plan, shumë plane! Flisni se si do të kujdeseni për foshnjen, cilat hobi do i sakrifikonit, ku do të bëjë gjumin foshnja, kush çfarë pune do të bëjë. Studimet tregojnë se çiftet që përgatiten paraprakisht, kuptohen dhe janë në harmoni edhe më shumë kur lind fëmija.

  1. A e kemi kuptuar se çfarë prindër dëshirojmë të bëhemi?

  A keni dashur të kishit prindër të rreptë që ju detyronin të arrini suksese? Apo do dëshironit prindër më të relaksuar që u jepnin liri fëmijëve? Komunikoni për rolet që do i luani, gjithçka me marrëveshje.

  1. Si përfundojnë zënkat tona?

  A përfundojnë me përplasje të dyerve dhe me piskama, apo merremi vesh në mënyrë paqësore, pa bërë zhurmë? Prap do të keni zënka të ashpra, mirëpo para se të vijë fëmija duhet të merreni vesh që të rregulloni çështjet në mënyrë paqësore.

  1. A qeshemi shumë?

  Ndonjëherë, kur sapo keni ndërruar pelenat në 3 pas mesnate, dhe një vaj i vazhdueshëm nuk ju lë të bëni gjum, e qeshura është e vetmja gjë që ju mban të fortë.

  1. Si ia dalim financiarisht?

  Secili e ka shumën e ndryshme të parave që e bën të ndjehet i gatshëm për fëmijë, mirëpo shikoni llogarinë së bashku me partnerin. Rritja e fëmijës kërkon më shumë para se ç`mendoni andaj ju duhet bashkëpunim.

  1. Të dy e dëshironi këtë foshnje?

  Kjo nuk është një gjë që e bëni për hatër të tjetrit, të dy duhet të jeni njësoj nëse dëshironi të bëheni familje funksionale.

  1. A jemi dakord me ndryshimet drastike në jetën tonë seksuale?

  Fatkeqësisht, më pak seks pas lindjes është nevojë biologjike. Kënaquni tani, dhe sigurohuni se jeni të vetëdijshëm dhe dakord për atë që po vjen. Përkëdheljet dhe foshnja do ia vlejnë!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...