19.5 C
Priština
More

  7 mënyra që ta ktheni energjinë, kur Ju jeni nën stres

  spot_imgspot_img

  A ndiheni shpesh të lodhur? Hulumtimet tregojnë se femrat më shpesh ndihen të lodhura sesa meshkujt. Sidoqoftë nuk ju propozojmë ta pranoni këtë situatë, dhe në vijim ju paraqesim disa këshilla, të cilat do të ju ndihmojnë të ndiheni të fuqishme dhe energjike!

  Hidratohuni

  Filloni ditën me një gotë me ujë, e cila ka temperaturën e dhomës (nese është e akullt, trupi juaj do të lodhet edhe më shumë, duke u munduar ta ngrohë atë) dhe vazhdoni me konsumimin e ujit gjatë tërë ditës. Kur jemi të lodhura, ne konsumojmë karbohidrate dhe lëngje, të cilat ndikojnë keq në nivelin e sheqerit në gjak, dhe kjo është arsyeja pse ndihemi edhe më të lodhura. Duke konsumuar ujë, ju do të pastroni organizmin tuaj shumë shpejt nga ato.

  Lëvizni

  25 deri 45 minuta kardio-ushtrime, 5 deri 7 herë në javë, do të ju ndihmojnë të bëni gjumë më të mirë, dhe në këtë mënyrë do të jeni më e pushuar gjatë ditës. Gjithashtu do të keni energji të natyrshme pas ushtrimeve.

  Mos qëndroni shumë para ekranit

  Qëndrimi i gjatë para ekranit të kompjuterit, është i dëmshëm për sytë tuaj dhe për energjinë gjithashtu. Sa herë që keni mundësi, lëvizni nga tavolina e punës dhe bëni një shëtitje të vogël çlodhëse. Pushimin e drekës shfrytëzojeni për një shëtitje të lehtë, e cila do të ju jep energji ta përfundoni ditën në punë.

  Mirë mëngjesi

  Nuk mund të zgjoheni nga krevati? Provoni disa ushtrime joga me frymëmarrje të rregullt, menjëherë posa që të hapni sytë. Është një mënyrë e mirë për ta zgjuar trupin, dhe ta mbani më lehtë energjinë gjatë ditës.

  Ushqejeni trupin tuaj

  Duke u ngutur ti kryeni obligimet, ju konsumoni shumë ëmbëlsira dhe çokollata në tavolinën e punës? Me ketë nuk bëni mirë dhe shumë shpejtë do të ndiheni shumë e lodhur nga tërë ai sheqer. Kujdesuni që ushqimi juaj të jetë i balancuar dhe i pasur me proteina dhe fibra. Sa më shumë molla, brokoli dhe lulelakër.

  Merrni vitamina shtesë

  Femrat zakonisht kanë mungesë të vitaminës D dhe Magnezit, të cilat vitamina i ndihmojnë organizmit ta ruajë energjinë. Preferohet konsumimi i 1000-2000 miligram në ditë i vitaminës D dhe 100-250 mg të vitaminës D si shtesë, apo 2-3 arra braziliane dy herë në ditë. Ginseng-i ndihmon organizmin për të qetëuar hormonet e stresit. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...